Urlop w Niemczech

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym Serwisie Wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Wrzesien / Shutterstock.com
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/19

Polska nie jest klasyfikowana przez Niemcy jako obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego. Oznacza, że niezależnie od powodu wjazdu do Niemiec przy przekraczaniu granicy lądowej nie trzeba rejestrować wjazdu i wykonywać testu, a także poddawać się kwarantannie. Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski. Możliwe są kontrole wyrywkowe.

Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku podróży lotniczych. Wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec ciągle możliwe jest co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Negatywnego wyniku testu przy podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do 6. roku życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy.

Jako potwierdzenie posiadania negatywnego wyniku testu, bycia osobą zaszczepioną lub bycia ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat Covid. W innym przypadku wyniki testów i zaświadczenia powinny być w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

W Niemczech we wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, oraz w innych budynkach użyteczności publicznej. Dopuszczalne są maseczki medyczne (np. z filtrem FFP2 lub KN95), a nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m. Wysokość mandatu za ich brak również zależy od kraju związkowego i wynosi co najmniej 50 euro (225 zł).

Ponieważ w poszczególnych krajach związkowych mogą obowiązywać różne obostrzenia w życiu publicznym i wprowadzone ograniczenia, dlatego zaleca się bieżące śledzenie lokalnych mediów, stron internetowych władz lokalnych.


Przydatne linki:

pr/kr


Playlista