Urlop w Gruzji

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Gruzja panorama Starego Miasta w Tibilisi
Gruzja panorama Starego Miasta w Tibilisi Foto: shutterstock/monticello
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/23

Do Gruzji można przylecieć, jeśli mamy zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia. Zaświadczenie musi być w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru tego dokumentu. Może to być "Poświadczenie przyjęcia szczepionki" lub Unijny Certyfikat COVID. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia można od razu wjechać do Gruzji. W przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej można spotkać się z odmową wjazdu.

Drogą lądową i morską można wjechać do Gruzji mając dodatkowo zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem.

Dla osób niezaszczepionych – jeśli przylatujemy bezpośrednio z Polski, musimy wypełnić wcześniej formularz elektroniczny oraz mieć zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. Trzeciego dnia trzeba wykonać kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem przylotu a dniem wykonania kolejnego testu można swobodnie przemieszczać się po kraju.

Dzieci poniżej 10 roku życia są zwolnione z wykonywania testów, ale wszystkie dzieci, bez względu na wiek, muszą mieć wypełniony własny formularz elektroniczny.

Jeśli przylatujemy z Indii lub byliśmy tam w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem do Gruzji, czeka nas obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna na własny koszt. Regulacje dotyczą w tym przypadku także osób w pełni zaszczepionych. Za naruszenie zasad przymusowej izolacji lub kwarantanny może zostać wymierzona kara grzywny do 3000 GEL (3750 zł). W przypadku recydywy mogą grozić nawet 3 lata pozbawienia wolności. Naruszenie zakazu przemieszczania się podlega karze grzywny do 2000 GEL (2500 zł). 

Trzeba pamiętać o obowiązkowym noszeniu maseczki ochronnej w zamkniętych przestrzeniach publicznych, transporcie publicznym, taksówkach oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za brak maseczki w przestrzeni publicznej może zostać wymierzona kara grzywny w wysokości 20 GEL (25 zł) – niby niedużo, ale chyba lepiej wydać je na jakieś pamiątki.


Przydatne linki


Playlista