Urlop w Maroku

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
O Audycji

Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/29 15:30
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Maroko zaklasyfikowało kraje do dwóch kategorii A i B. Aktualizowane listy są publikowane na stronach marokańskiego Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Turystyki.

Polska jest na liście A, co oznacza, że podróżni – w tym dzieci powyżej 10. roku życia  mogą wjechać do Maroka, jeżeli posiadają zaświadczenie o kompletnym zaszczepieniu lub negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. W samolocie otrzymamy deklarację sanitarną, którą należy wypełnić i okazać przy przekraczaniu granicy.

Jeśli chodzi o transport morski, brakuje regularnych połączeń promowych. Odbywają się wyłącznie rejsy specjalne z Francji oraz Włoch. Nie ma rejsów z i do Hiszpanii. Podróżni muszą mieć negatywny wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu do Maroka. Przy dłuższej podróży trzeba poddać się testowi na pokładzie promu.

Lądowe przejścia graniczne w Ceucie i Melilli są zamknięte.

Decyzja o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium Maroka należy wyłącznie do marokańskich służb granicznych. 

W całym kraju nadal obowiązują stan zagrożenia epidemicznego i związane z tym restrykcje: godzina policyjna (23:00-4:30), zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami (nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych lub mających specjalne zezwolenie administracji marokańskiej), ograniczenie uczestników uroczystości do 10 osób, 50-procentowy limit gości w kawiarniach, restauracjach, środkach transportu publicznego i na basenach.

W całym kraju jest obowiązek noszenia maseczek. Z uwagi na dynamiczną sytuację pandemiczną istnieje realne ryzyko, że planowana podróż zostanie w ostatniej chwili odwołana.

Trzeba też pamiętać, że przy powrocie obowiązują zasady dotyczące przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen

Przydatne linki:


Playlista