"Więcej środków dla samorządów, spektakularne inwestycje". Bartłomiej Wróblewski o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:34
– Każda obniżka podatków, która kończy się tym, że w naszych kieszeniach zostaje więcej pieniędzy, jest dobra – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, o założeniach Polskiego Ładu.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej WróblewskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Resort finansów zaprezentował projekt zmian w ustawach podatkowych, będący częścią Polskiego Ładu. Jego główne założenie to podwyżka kwoty wolnej od podatku z obecnych 8 do 30 tys. złotych. Samorządowcy obawiają się jednak, że za Polski Ład zapłacą ich gminy i, jak twierdzą, "zmiany podatkowe – niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT – rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin". Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich oszacowały, że w ciągu 10 lat miasta stracą na Polskim Ładzie 145 mld zł.

Posłuchaj
13:22 2021_08_03 08_44_59_PR3_Letni_salon_Trojki_for_media.mp3 Bartłomiej Wróblewski: realnie samorządy więcej środków będą otrzymywać, tym bardziej że inwestycje w ramach Polskiego Ładu będą spektakularne (Letni salon Trójki)

– Wszystkie pieniądze, które nie trafią do budżetu państwa czy do budżetu samorządu, zostają w kieszeniach obywateli. Każda obniżka podatków, która kończy się tym, że w naszych kieszeniach zostaje więcej pieniędzy, jest dobra – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

bgk 1200 free.jpg
"Ma pomóc samorządom podejmować odważne decyzje". Prezes BGK o Programie Inwestycji Strategicznych

Gość "Letniego salonu Trójki" dodał, że "realnie pieniędzy w budżetach nie będzie mniej". Przypomniał, że Poznań, Warszawa czy Gdańsk zwiększyły w ostatnich latach wpływy do budżetu o 50 proc., a dodatkowo dla Polski prognozowany jest wysoki wzrost gospodarczy, na poziomie ok. 5 proc.

– Realnie samorządy więcej środków będą otrzymywać, tym bardziej że inwestycje w ramach Polskiego Ładu będą spektakularne – podkreślił.

Przypomniał, że Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi teraz nabór w wysokości 20 mld, a kolejna edycja będzie we wrześniu na taką samą kwotę. Później jeszcze na przełomie roku i w maju 2022 r. 

– Blisko 100 mld zł trafi w formie programów inwestycyjnych do samorządów. Co więcej, to będą programy, w których samorządy będą mogły skorzystać z 80-90 proc. dofinansowania – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Bartłomiej Wróblewski (PiS)
Data emisji: 03.08.2021 
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Czytaj także

Premier: samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:14
- Samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas wizyty w Dobrym Mieście. Dodał, że za czasów rządów PiS na samorządy spadł "deszcz pieniędzy" z podatków PIT i CIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygotowujemy specjalny pakiet dla samorządów". Wiceminister finansów o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:26
– Wprowadzimy pakiet zmian systemowych dla samorządów, który pozwoli na stabilizację dochodów już na etapie planowania budżetu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń