Wolontariuszka "Paczki dla Bohatera": prawdziwi patrioci zawsze świętowali rocznicę 1 sierpnia 1944

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 09:41
– W 2010 roku przekazaliśmy pierwsze 30 paczek dla kombatantów, to było dla nich bardzo miłe, wielkie zaskoczenie – powiedziała w "Letnim salonie Trójki" Anna Maria Kołucka, wolontariuszka Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie
Pomnik upamiętniający Powstanie WarszawskieFoto: K.Sorokin/ Shutterstock

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu. 

powstanie serwis 1200.jpg
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Jak mówiła w Trójce Anna Maria Kołucka, stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera" pomaga nie tylko w czasie świętowania rocznic.  Zajmujemy się naszymi podopiecznymi, bohaterami, kombatantami cały rok, każdego dnia troszczymy się o nich, dbamy o ich potrzeby, one są najróżniejsze  wyjaśniła.

 Pojawiają się przyjaźnie, to miłość, Ci ludzie są dla nas bardzo ważni, oni potrzebują nas, a my ich. Czasami jesteśmy dla nich bliżej niż rodzina, która często jest za granicą  powiedziała Kołucka.

Spotkania i paczki

 Jedne z najmilszych spotkań to urodziny, zawsze je celebrujemy, przyjeżdżamy do kombatantów z zestawem prezentowym, z dobrymi słowami, życzeniami. Byłam u pani, której córka mogła przyjechać z Austrii, mogliśmy się wszyscy razem spotkać, była rodzina i przyjaciele. To było bardzo miłe spotkanie, ale czasami przyjeżdżamy do naszych kombatantów, gdy dom jest pusty i tylko my możemy być, bo już nie ma nikogo bliskiego  tłumaczyła gość audycji.


Posłuchaj
12:45 _PR3_AAC 2021_08_04-08-44-58.mp3 Anna Maria Kołucka: prawdziwi patrioci zawsze świętowali rocznicę 1 sierpnia 1944 (Letni salon Trójki)

 

Muzeum Powstania Warszawskiego 1200.jpg
"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

Wolontariuszka zaznaczyła, że stowarzyszenie, w którym działa, w 2010 roku przekazało pierwsze 30 paczek dla kombatantów.  To było dla nich bardzo miłe, wielkie zaskoczenie, bardzo miły gest, że ktoś się nimi zainteresował, przyszedł do nich, zapytał, jak się czują i czego potrzebują  mówiła.

 Iskra zapaliła płomień, okazało się, że takich osób jest dużo więcej, każdy kombatant ma kolegę z czasów okupacji, sąsiada, znajomego. Pocztą pantoflową dostawaliśmy następne adresy. Dziś działamy w całej Polsce  powiedziała Anna Maria Kołucka.

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadzi: Marcin Jagiełowicz
Gość: Anna Maria Kołucka (Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera)
Data emisji: 04.08.2021 
Godzina emisji: 08.45

pg/kr

Czytaj także

Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 18:20
Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:53
– Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to jedyny dzień w roku, kiedy mimo wszystko, ciężka polska polityka trochę potrafi zelżeć, a z drugiej strony ludzie się integrują, mają poczucie jedności i głębsze poczucie tożsamości – powiedział w "Letnim salonie Trójki" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń