"Mamy prawo do ochrony swojego rynku medialnego". Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 09:22
– Rynek medialny jest regulowany na całym świecie, my też mamy prawo do ochrony tego sektora. Jeśli jakaś firma chce robić interesy w Polsce, to musi przestrzegać polskiego prawa – powiedział w Programie 3 Polskiego Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Marek Suski
Marek SuskiFoto: PR

TVN1200 /Shutter
TVN z holenderską koncesją na nadawanie. Jest oświadczenie zarządu

W zeszłym tygodniu Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który uniemożliwia uzyskanie koncesji podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę zapewnił, że "będzie stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności", co niektórzy odebrali jako zapowiedź prezydenckiego weta wobec ustawy.

Do nowelizacji prawa medialnego oraz słów głowy państwa odniósł się na antenie radiowej Trójki Marek Suski, poseł PiS.

Posłuchaj
13:55 _PR3_AAC 2021_08_17-08-44-57.mp3 Marek Suski o nowelizacji ustawy medialnej (Letni salon Trójki)

– Ustawa medialna ma dawać równe szanse polskim podmiotom w stosunku do podmiotów zagranicznych. Chodzi tutaj o wolność gospodarczą – powiedział. Podkreślił, że "jeśli jakaś firma z zewnątrz chce tu robić interesy, to musi przestrzegać polskiego prawa". 

Komentując słowa Andrzeja Dudy, stwierdził, że były one "enigmatyczne", ale zapewnił, że nie odbiera ich jako zapowiedzi weta. 

– Rynek medialny jest regulowany na całym świecie – zaznaczył polityk. – My też mamy prawo do ochrony tego sektora, co jest powszechnie przyjęte, to jest norma w wielu krajach – powiedział. Pytany o możliwy międzynarodowy arbitraż w tej sprawie, stwierdził, że "jeśli będzie on prowadzony uczciwie, to będzie korzystny dla Polski". 

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Czytaj także

Prof. Maciej Drzonek o ustawie medialnej i nowelizacji k.p.a.: to wprowadzenie pewnej zasłony dymnej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 10:27
- Sprawa jest bardzo intrygująca, ponieważ mamy tutaj wiele wymiarów interpretacyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek (USz). Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba (KUL) i dr Marek Kawa, amerykanista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wniosek powinien zostać rozstrzygnięty". Pierwszy przewodniczący KRRiT o koncesji dla TVN

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 15:51
- Telewizja TVN złożyła wniosek do polskiego organu i powinien zostać rozstrzygnięty zgodnie z zasadami, które obowiązują w naszym kraju - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Markiewicz, adwokat, pierwszy przewodniczący KRRiT.
rozwiń zwiń