Wojciech Kolarski o Pałacu Saskim: odbudowa ma wymiar symboliczny i praktyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:29
– Cel odbudowy ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny. Ta wielka przestrzeń będzie zagospodarowana z myślą o tym, że jest to ważna przestrzeń publiczna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Wojciech Kolarski
Wojciech KolarskiFoto: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 sierpnia ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Według założeń, odbudowa tego kompleksu zabudowań centrum stolicy ma mieć charakter symboliczny i praktyczny. Odbudowa Pałacu Saskiego jest elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Posłuchaj
14:17 PR3_AAC 2021_08_18-08-45-04_for_media.mp3 Wojciech Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego (Letni salon Trójki)

 

Duda1200/PAP
Prezydent: bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest cokolwiek winna w związku z II wojną światową

"Historyczny moment"

Wojciech Kolarski zaznaczył, że temat odbudowy Pałacu Saskiego od dawna spotykał się z pozytywnym nastawieniem społeczeństwa.  Przez wiele lat pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego znajdowało pozytywną odpowiedź. Kilka miesięcy temu zadano pytanie o najważniejsze inwestycje i odpowiedź pozytywnie zaskoczyła samych organizatorów tego badania  powiedział.

 Podpisanie ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego było historycznym momentem. Trafiła ona do Sejmu z inicjatywy prezydenta i jest zwieńczeniem procesu debat nad sensem i kształtem odbudowy  dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia podkreślił, że praktyczny wymiar budowy nie zakłóci jego symbolicznego znaczenia.  Cel odbudowy ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny. Ta wielka przestrzeń będzie zagospodarowana z myślą o tym, że jest to ważna przestrzeń publiczna. W żaden sposób to przedsięwzięcie nie zakłóci wyjątkowego charakteru tego miejsca  powiedział.

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadził: Marcin Jagiełowicz
Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 08.45

dz/mk

Czytaj także

"Zabytek takiej sobie klasy". Senatorowie KO zablokują odbudowę Pałacu Saskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 00:01
Głosowanie ws. ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie odbędzie się pod koniec 28. posiedzenia Senatu. Przeciwni odbudowie zabytku są senatorowie KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:51
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w odbudowanym Pałacu Saskim? Krzysztof Jabłonka proponuje informacje o szczególnych bitwach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 15:23
- W Pałacu Saskim mogłoby znaleźć się rozszerzenie informacji o bitwach upamiętnionych na Grobie Nieznanego Żołnierza - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk, autor książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu". - To nie będzie powielanie Muzeum Wojska Polskiego, to będzie poszerzenie wiedzy, z animacją, jak bitwa przebiegała, z ilustracjami, gdzie się to znajduje geograficznie i z osobami, które odegrały w nich ważną rolę - powiedział gość "Tematu dnia".
rozwiń zwiń