"Nie wierzę, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:22
– Z jednej strony to ochrona granicy i niepozwolenie na nielegalne wkroczenie do Polski, a z drugiej strony nie wolno pozwalać na to, żeby tym ludziom koczującym na granicy nie można było dostarczyć jedzenia czy ciepłej herbaty – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.
Marcin Kierwiński
Marcin KierwińskiFoto: PR

Kilkudziesięcioosobowa grupa nielegalnych imigrantów od kilkunastu dni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko-białoruskiej. Osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Większość z nich to przybysze z Bliskiego Wschodu.

granica Polska Białoruś PAP 1200.jpg
Polska oferuje pomoc humanitarną imigrantom. MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do Białorusi

– Oczywiste jest to, że Polska musi bronić swoich granic  powiedział Marcin Kierwiński. Przy okazji skrytykował działania polskiego rządu, mówiąc, że nasz kraj "w ostatnich latach robi to źle". Przyznał, że "wszelkie przekroczenia granicy mogą odbywać się tylko za pomocą przejść granicznych, gdzie każda osoba może złożyć stosowne dokumenty". – Z jednej strony to ochrona granicy i niepozwolenie na nielegalne wkroczenie do Polski, ale z drugiej strony nie wolno pozwalać na to, żeby tym ludziom koczującym na granicy nie można było dostarczyć jedzenia czy ciepłej herbaty – dodał polityk.


Posłuchaj
14:34 PR3 2021_08_23-08-45-01_for_media.mp3 Marcin Kierwiński o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Letni Salon Trójki)

– Nie wierzę w to, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa. Problemem jest to, w jaki sposób granica jest chroniona, a statystyki Eurostatu dotyczące nielegalnego przekraczania granicy pokazują, że jest chroniona przez polski rząd z roku na rok coraz gorzej – powiedział Kierwiński.

Czytaj także:

Skandaliczna wypowiedź

morawiecki frasyniuk 1200.jpg
Premier o wypowiedzi Frasyniuka: padły słowa, które muszą się spotkać z potępieniem

Poseł PO odniósł się również do wypowiedzi Władysława Frasyniuka, który na antenie jednej z telewizji obraził polskich żołnierzy. Polityk przyznał, że zna tę wypowiedź jedynie z mediów społecznościowych. – Jeżeli te słowa brzmią tak, jak zostały zaprezentowane w internecie, to są to słowa nieakceptowalne. Za to pan Władysław Frasyniuk powinien przeprosić polskich żołnierzy – podkreślił.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadził:  Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Czytaj także

"Chcemy, żeby rząd przestał straszyć ludzi". Dziambor o zachowaniu wobec osób niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 09:32
– Chcemy, żeby rząd przestał straszyć ludzi tym, że osoby, które się nie zaszczepiły, będą w jakiś sposób szykanowane – zaznaczył w Programie 3 Polskiego poseł Konfederacji Artur Dziambor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problem zagrożenia terrorystycznego może wrócić". Mateusz Piotrowski o konsekwencjach chaosu w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 09:29
– Amerykańska administracja nie doszacowała szans na przejęcie władzy przez talibów i pokładała zbyt dużą nadzieję w afgańskich władzach i tamtejszej armii – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski, analityk ds. USA w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: migranci są na białoruskim terytorium, więc to na Mińsku spoczywa odpowiedzialność za nich

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 18:14
Szefowie rządów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii omówili podczas wideokonferencji sytuację na granicach naszych państw. Rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że stanowisko rządów Polski oraz krajów bałtyckich w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy tych krajów oraz Białorusi jest wspólne.
rozwiń zwiń