Srebrne Usta 2014 dla Elżbiety Bieńkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął najbardziej niebanalną wypowiedzią. Tym razem tytuł przypadł Elżbiecie Bieńkowskiej.
Audio
W imieniu Elżbiety Bieńkowskiej nagrodę odebrała Małgorzata Kidawa-Błońska (na zdjęciu z Jarosławem Kalinowskim, Ryszardem Czarneckim i Januszem Piechocińskim)
W imieniu Elżbiety Bieńkowskiej nagrodę odebrała Małgorzata Kidawa-Błońska (na zdjęciu z Jarosławem Kalinowskim, Ryszardem Czarneckim i Januszem Piechocińskim) Foto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2014" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Elżbieta Bieńkowska, Ryszard Czarnecki, Jarosław Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Tomasz Nałęcz, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski i Donald Tusk.

- Cenię wszystkich, którzy mają dystans do siebie i poczucie humoru na swój temat - powiedziała wręczająca nagrody dyrektor Trójki Magda Jethon i… zbadała poczucie humoru obecnych na sali polityków.

W plebiscycie "Srebrne Usta 2014" bezapelacyjnie wygrała była wicepremier, europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska. Słuchaczom Trójki i internautom spodobała się jej wypowiedź z 20 stycznia ub.r.: "Pa­sa­że­rom to można tylko po­wie­dzieć jakby: sorry, mamy taki kli­mat, no nie­ste­ty". Nagrodę w jej imieniu odebrała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, która przyznała, że "poczucie humoru w każdym momencie życia jest bardzo potrzebne".

Posłuchaj wszystkich nominowanych wypowiedzi>>>

Na drugimi miejscu znalazł się wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL), a na trzecim poseł PSL do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Obaj politycy nagrody odebrali osobiście. Wszystkie nominowane wypowiedzi przypomnieliśmy w trakcie gali.

Specjalną nagrodę pocieszenia otrzymał też europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który z wypowiedzią o służbach specjalnych zajął czwarte miejsce.

Wszystkie informacje na temat plebiscytu znaleźć można tu >>>

Rozdanie nagród "Srebrne Usta 2014" odbyło się 27 marca w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Uroczystość prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński, a uświetnił ją swoim występem Kabaret Jurki.

Laureaci
Laureaci plebiscyty otrzymali pamiątkowe statuetki (fot. W. Dorosz)

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został wymyślony w 1992 roku przez Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

Poprzednie edycje "Srebrnych Ust" >>>

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

ei/asz

Czytaj także

Zakończyła się finałowa gala plebiscytu "Srebrne Usta"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął z najbardziej niebanalnej wypowiedzi. Oto wszyscy nominowani.
rozwiń zwiń