Srebrne Usta 2017 dla Witolda Waszczykowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 19:00
Znamy zwycięzcę plebiscytu Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej w 2017 roku.
Audio
  • Rozstrzygnięcie plebiscytu Srebrne Usta 2017. Uroczysta gala

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek 5 kwietnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, nagrodą Srebrnych Ust uhonorowany został były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Drugie miejsce w głosowaniu słuchaczy Trójki zajął Sławomir Neumann z PO, a trzecie Jarosław Kaczyński – prezes PiS.

Na wypowiedzi 10 polityków można było głosować od 8 do 27 marca. Słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który 10 stycznia ub.r. w czasie briefingu prasowego na temat spotkań z przedstawicielami państw ONZ w Nowym Jorku powiedział: „Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami, z niektórymi, na przykład na Karaibach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Ecsobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w zgromadzeniu ogólnym tutaj w ONZ”.  

Drugie miejsce przypadło Sławomirowi Neumannowi. Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej 7 kwietnia ub.r., w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, mówił w Sejmie tak: „Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał”.

Na trzecim miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości 22 lutego ub.r. w czasie debaty nad wnioskiem o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu, powiedział do szefa PO Grzegorza Schetyny takie słowa: „Przypuszczam – nie jestem pewien, ale przypuszczam – że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii – fałszywa świadomość”. 

Srebrne Usta klatka.jpg
SREBRNE USTA - serwis specjalny >>>

W finałowej dziesiątce znaleźli się ponadto: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, prezydent RP Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Marek Suski. 

Srebrne Usta 2017 Srebrne Usta 2017

Gala wręczenia nagród odbyła się 5 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Jej gośćmi byli m.in. przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Galę poprowadzili Beata Michniewicz i Marcin Łukawski. O dobry nastrój widzów i słuchaczy zadbali Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Grzegorz Halama.  

Wypowiedzi wszystkich polityków można posłuchać na stronie: polskieradio.pl/trojka/srebrneusta.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został on zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt Srebrne Usta


Ostatnie przygotowania do gali Srebrne Usta 2017 Ostatnie przygotowania do gali Srebrne Usta 2017

W poprzednich edycjach zdobywcami Srebrnych Ust byli między innymi: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko i Marek Sawicki.

W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź Marka Suskiego z posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold o "carycy Katarzynie".

Czytaj także

Srebrne Usta 2013 dla Marka Sawickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 17:50
Zakończył się 18. plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodę "Srebrne Usta 2013" drugi raz z rzędu otrzymał Marek Sawicki, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2014 dla Elżbiety Bieńkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął najbardziej niebanalną wypowiedzią. Tym razem tytuł przypadł Elżbiecie Bieńkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2015 dla Ryszarda Petru

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:00
Znamy zwycięzcę plebiscytu Programu 3 na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodą "Srebrne Usta" 2015 uhonorowany został przewodniczący Nowoczesnej – Ryszard Petru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2016. Marek Suski zwycięzcą plebiscytu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:00
Zwycięzcą plebiscytu Srebrne Usta 2016 został Marek Suski. Drugie miejsce zajęła Beata Mazurek, a trzecie - Joanna Scheuring-Wielgus.
rozwiń zwiń