Srebrne Usta 2010

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 17:00
Tegorocznym zwycięzcą w konkursie Srebrne Usta, organizowanym przez Program 3 Polskiego Radia, został wicepremier Waldemar Pawlak. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Audio
  • Gala wręczenia nagród w konkursie Srebrne Usta 2010
Od lewej: Wiesław Szczepański, Bartosz Arłukowicz i Waldemar Pawlak - laureaci Srebrnych Ust
Od lewej: Wiesław Szczepański, Bartosz Arłukowicz i Waldemar Pawlak - laureaci Srebrnych UstFoto: fot. PAP/Leszek SzymańskiPolityk Polskiego Stronnictwa Ludowego został doceniony za wypowiedź o kartkach i zielonej stronie mocy:

Waldemar Pawlak


Wicepremier otrzymał statuetkę oraz tajemniczy prezent od pomysłodawczyni konkursu Beaty Michniewicz, która tak opisała podarunek: - To jest coś, co ma moc, ale nie jest to zielony miecz świetlny, ponieważ w sklepach z zabawkami takich zabrakło. Były tylko czerwone i niebieskie, a to byłoby bez sensu.

- Chciałem przede wszystkim podziękować mamie całego przedsięwzięcia (Beacie Michniewicz – przyp. red.), która pokazuje, że polityka może być radosna, wzruszająca, może dostarczać wielu pozytywnych emocji. To jest właśnie piękny przykład, jak można opowiadać w sposób atrakcyjny o poważnych tematach, a przy okazji pokazywać, że niekoniecznie musi to być bijatyka, niekoniecznie musi to być takie mordobicie, a może to być też rywalizacja fajna, rycerska – podziękował Waldemar Pawlak.

Na drugim miejscu znalazł się Bartosz Arłukowicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który gorąco apelował w trakcie posiedzenia "komisji hazardowej" do przewodniczącego Sekuły:

Bartosz Arłukowicz


Ze względu na komisję, w której zasiadał polityk, Beata Michniewicz podarowała mu film o przygodach Agenta 007 "Casino Royale".


- Z Trójką uczyłem się do matury, z Trójką zdawałem na medycynę, z Trójką uczyłem się anatomii i fizjologii, z Trójką zdawałem specjalizację, z Trójką jeździłem w karetce (dyżurowałem już w szpitalu) i z Trójką tak sobie jestem w tej drodze. W związku z tym, to moment szczególny, odegraliście dużą rolę w moim życiu. Mama, tata i Trójka - ta trójka mnie wychowała – powiedział wzruszony Bartosz Arłukowicz.

Trzecie miejsce przypadło posłowi Wiesławowi Szczepańskiemu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który przeprowadził iście filmową diagnozę PKP:

Wiesław Szczepański

 

Poseł otrzymał dodatkowo, oprócz statuetki, od Beaty Michniewicz płytę Marka Grechuty "Szalona lokomotywa".

- Nie byłoby tej wypowiedzi, gdyby nie te wydarzenia grudniowe na kolei, ale również moje dwie muzy: minister Engelhardt i minister Grabarczyk – przypomniał poseł.

 

Gala wręczenia nagród odbyła się 16 marca w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Poprowadzili ją Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński. O oprawę muzyczną zadbała Grupa MoCarta.

Nagranie wideo z benefisu znajduje się w boksie po prawej stronie.

Aby wysłuchać transmisji z gali, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

W tym roku o tytuł Srebrnoustych polityków rywalizowali: Bartosz Arłukowicz, Andrzej Dera, Jarosław Kaczyński, Beata Kempa, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Franciszek Stefaniuk, Wiesław Szczepański, Donald Tusk oraz Jerzy Wenderlich.

Ich wypowiedzi, których wciąż można wysłuchać na stronie Trójki, były prezentowane na antenie, a od 21 lutego do 13 marca Słuchacze mogli oddawać głosy.

 ***

Srebrne Usta – plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz.

W poprzednich edycjach zdobywcami „Srebrnych Ust” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.