X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Srebrne Usta 2011

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 15:00
- Nieodwołalny zwycięzca tego roku: poseł Platformy Obywatelskiej, pan John Godson! - ogłosił Wojciech Zimiński podczas uroczystej gali Plebiscytu Srebrne Usta 2011.
Audio
John Godson odbiera statuetkę Srebrnoustego 2011. Galę prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński
John Godson odbiera statuetkę Srebrnoustego 2011. Galę prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech ZimińskiFoto: fot. PR/W. A. Jurzyk


 - Każdy z nas ma w sobie coś ze "srebrnych ust". Ja często nasłuchuję, słyszę wypowiedzi godne tego miana i wydaje mi się nawet, że taka jest wręcz cecha naszego narodu - rozpoczął spotkanie Artur Andrus, który - pozostając w satyrycznym tonie - przytoczył kilka przykładów polskiej błyskotliwości, a nawet zaśpiewał piosenki ze swej płyty "Myśliwiecka" .

Po raz szesnasty Trójka zaprosiła Słuchaczy do głosowania na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. W tym roku o tytuł Srebrnoustego 2011 rywalizowało dziesięcioro polityków: Bronisław Komorowski, Bartosz Arłukowicz, Robert Biedroń, Ludwik Dorn, John Godson, Jarosław Kaczyński, Ewa Łętowska, Leszek Miller, Stanisław Żelichowski oraz Donald Tusk .

Po przypomnieniu wszystkich nominowanych wypowiedzi matka-założycielka Plebiscytu Beata Michniewicz oraz ojciec zastępczy Wojciech Zimiński przystąpili do prezentacji laureatów:

Zdobywczynią trzeciego miejsca jest prof. Ewa Łętowska - ogłosiła dziennikarka Trójki, a nagrodę w imieniu laureatki odebrała prof. Monika Płatek, prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Najpierw zła wiadomość - ponieważ osoba, która zajęła drugie miejsce nie ma daru bilokacji - nie odbierze dziś tej nagrody - a jest to prezes Jarosław Kaczyński!

John
John Godson, fot. PR/W.A.Jurzyk

A zwycięzcą tegorocznego plebiscytu został JOHN GODSON! - Chciałbym zadedykować tę statuetkę mojej żonie, bo bez niej nie mógłbym powiedzieć, że "zrobiłem swoje" - powiedział odbierając statuetkę poseł Platformy Obywatelskiej.

Oto zwycięska wypowiedź:

"Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam cztery wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jeden dziecko, też możesz mieć dwójka. A jeżeli możesz mieć dwójka, też możesz mieć trójka. Ja zrobiłem swoje!"

 

Kim jest naczelny posthipis Unii Europejskiej, czym zajmuje się Zakładu Usług Satyrycznych i zespół Demony Sanatorium oeaz za co John Godson dziękuje Trójce i Polkom, dowiesz się słuchając całej relacji z "Gali Srebrnych Ust 2011".

Wszystkie  nominowane wypowiedzi znajdują się w tym artykule, a laureatów poprzednich edycji Plebiscytu można znaleźć na stronie polskieradio.pl/trojka/srebrneusta .  

 

Srebrne Usta – plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta". 

 

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk, Lech Wałęsa i Waldemar Pawlak.