Srebrne Usta 2011

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 15:00
- Nieodwołalny zwycięzca tego roku: poseł Platformy Obywatelskiej, pan John Godson! - ogłosił Wojciech Zimiński podczas uroczystej gali Plebiscytu Srebrne Usta 2011.
Audio
John Godson odbiera statuetkę Srebrnoustego 2011. Galę prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński
John Godson odbiera statuetkę Srebrnoustego 2011. Galę prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech ZimińskiFoto: fot. PR/W. A. Jurzyk


 - Każdy z nas ma w sobie coś ze "srebrnych ust". Ja często nasłuchuję, słyszę wypowiedzi godne tego miana i wydaje mi się nawet, że taka jest wręcz cecha naszego narodu - rozpoczął spotkanie Artur Andrus, który - pozostając w satyrycznym tonie - przytoczył kilka przykładów polskiej błyskotliwości, a nawet zaśpiewał piosenki ze swej płyty "Myśliwiecka" .

Po raz szesnasty Trójka zaprosiła Słuchaczy do głosowania na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. W tym roku o tytuł Srebrnoustego 2011 rywalizowało dziesięcioro polityków: Bronisław Komorowski, Bartosz Arłukowicz, Robert Biedroń, Ludwik Dorn, John Godson, Jarosław Kaczyński, Ewa Łętowska, Leszek Miller, Stanisław Żelichowski oraz Donald Tusk .

Po przypomnieniu wszystkich nominowanych wypowiedzi matka-założycielka Plebiscytu Beata Michniewicz oraz ojciec zastępczy Wojciech Zimiński przystąpili do prezentacji laureatów:

Zdobywczynią trzeciego miejsca jest prof. Ewa Łętowska - ogłosiła dziennikarka Trójki, a nagrodę w imieniu laureatki odebrała prof. Monika Płatek, prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Najpierw zła wiadomość - ponieważ osoba, która zajęła drugie miejsce nie ma daru bilokacji - nie odbierze dziś tej nagrody - a jest to prezes Jarosław Kaczyński!

John
John Godson, fot. PR/W.A.Jurzyk

A zwycięzcą tegorocznego plebiscytu został JOHN GODSON! - Chciałbym zadedykować tę statuetkę mojej żonie, bo bez niej nie mógłbym powiedzieć, że "zrobiłem swoje" - powiedział odbierając statuetkę poseł Platformy Obywatelskiej.

Oto zwycięska wypowiedź:

"Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam cztery wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jeden dziecko, też możesz mieć dwójka. A jeżeli możesz mieć dwójka, też możesz mieć trójka. Ja zrobiłem swoje!"

 

Kim jest naczelny posthipis Unii Europejskiej, czym zajmuje się Zakładu Usług Satyrycznych i zespół Demony Sanatorium oeaz za co John Godson dziękuje Trójce i Polkom, dowiesz się słuchając całej relacji z "Gali Srebrnych Ust 2011".

Wszystkie  nominowane wypowiedzi znajdują się w tym artykule, a laureatów poprzednich edycji Plebiscytu można znaleźć na stronie polskieradio.pl/trojka/srebrneusta .  

 

Srebrne Usta – plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta". 

 

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk, Lech Wałęsa i Waldemar Pawlak.