Cohen po polsku i bluesowe Turbo – godzina muzycznych zaskoczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:49
"Stare" kontra "nowe" TSA, Leonard Cohen śpiewany przez legendy polskiego rocka, a na deser prehistoryczne nagranie zespołu Turbo utrzymane w bluesowym klimacie – audycja prowadzona tym razem przez Michała Kirmucia pełna była muzycznych niespodzianek.
Leonard Cohen
Leonard Cohen Foto: shutterstock.com/gcluskey

To wydanie "Naszej tonacji" rozpoczęły ciężkie brzmienia gitar legendy polskiego metalu, grupy TSA, w jej klasycznym utworze "Jestem głodny", pochodzącym jeszcze z lat 80. Zupełnie nowe było natomiast kolejne nagranie, będące dziełem odłamu tej zasłużonej formacji, działającego pod szyldem TSA Michalski Niekrasz Kapłon.


Posłuchaj
47:16 2021_10_14 12_09_15_PR3_Nasza_Tonacja.mp3 Godzina muzycznych zaskoczeń (Nasza tonacja/Trójka)

 

Gina Damalfi to artystyczny pseudonim Marty Żurek, warszawskiej wokalistki, która niedawno wydała debiutancki solowy album "Transformacja". Wśród towarzyszących jej muzyków są nie byle jakie nazwiska: Marcin Ciempiel, basista znany m.in. z zespołów Maanam, Tilt i Apteka, oraz Adam Burzyński, niegdyś gitarowa podpora formacji Kazik Na Żywo.

Sam Kazik Staszewski też dał się usłyszeć w audycji – tym razem jako wokalista zaproszony przez Kwartet ProForma do zaśpiewania na tribute-albumie "Leonard Cohen. Wiemy, kim jest". Lider Kultu wykonał piosenkę "Prawie tak jak blues", a w kolejnym utworze "Mój tajemny świat" w rolę wokalisty wcielił się Roman Kostrzewski z grupy Kat. Fanom kanadyjskiego barda nie trzeba tłumaczyć, jak brzmią oryginalne tytuły obu kawałków.

Abradab powszechnie kojarzony jest jako jedna z ważniejszych postaci polskiej sceny hiphopowej, współzałożyciel kultowego Kalibra 44. Michał Kirmuć zaprezentował jednak nieco inne wcielenie rapera: najpierw jako wokalisty nowej grupy Kashell, założonej wraz z muzykami Comy, a potem jako gościa w utworze zespołu Happysad.

Kashell - "Chłopak", źródło: YouTube / Mystic Production TV

Zupełnie zaskakująco zabrzmiało wygrzebane z głębokich archiwów nagranie formacji Turbo, z początków lat 80. Późniejsi herosi heavy metalu brzmią w nim prawie jak Breakout – zdecydowanie więcej jest tam bluesowych zagrywek niż ognistych metalowych riffów.

Lista utworów:

 1. TSA – "Jestem głodny"
 2. TSA Michalski Niekrasz Kapłon – "Ostatni pociąg"
 3. Gina Damalfi – "Blizna"
 4. Kwartet ProForma & Kazik Staszewski – "Prawie tak jak blues"
 5. Kwartet ProForma & Roman Kostrzewski – "Mój tajemny świat"
 6. Kashell – "Chłopak"
 7. Happysad feat. abradAb – "Nasza jest noc"
 8. Turbo – "Z deszczu pod rynnę"
 9. Spięty – "Okudżaba"
 10. Lao Che – "Godzina W"
 11. Mama – "Szkolny rock and roll"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 12.09

kc

Czytaj także

Siła polskiej muzyki. "Nasza tonacja" debiutuje na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
Czesław Niemen, Dildo Baggins i Pull The Wire – to tylko niektórzy z wykonawców, jacy pojawili się w pierwszym wydaniu nowej audycji Trójki, prezentującej zarówno całkiem świeże, jak i te starsze dokonania polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bisz/Radex premierowo na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:15
W „Naszej tonacji” tym razem Tomasz Żąda zaprosił na kolejną porcję debiutów, gorących premier oraz rozmowę z gościem. Piotr Rzeka opowiedział o swoim debiutanckim albumie „Interwał”, natomiast wśród premier znalazło się nagranie duetu Bisz/Radex.
rozwiń zwiń