Tak brzmi Polska. Muzyczne wędrówki po kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:07
Od Krakowa, przez Mysłowice i Racibórz, po Piłę – Marek Wiernik zabrał słuchaczy w muzyczną podróż po Polsce, w ramach której swe mniej znane oblicza pokazali muzycy takich zespołów, jak Myslovitz, Wilki czy Budka Suflera.
Krzysztof GrabażGrabowski i zespół Strachy Na Lachy
Krzysztof "Grabaż"Grabowski i zespół Strachy Na LachyFoto: mat. prasowe/Adam Polański

Wycieczka rozpoczęła się od Krakowa, skąd pochodzi duet Kirszenbaum. – Nazwa zespołu mało słowiańska, ale to na pewno nasi – uspokajał gospodarz "Naszej tonacji". Następnie muzyczny pociąg skierował się w stronę Bielska-Białej, czyli rodzinnego miasta grupy Sis, by chwilę później zameldować się w Pile, gdzie gra zasłużona dla polskiego rocka formacja Strachy Na Lachy. Grabaż i spółka właśnie wydali dziewiąty album w swej dyskografii, zatytułowany "Piekło".


Posłuchaj
48:37 2021_10_18 12_09_01_PR3_Nasza_Tonacja.mp3 Tak brzmi Polska (Nasza tonacja/Trójka)

 

W ramach archiwalnych porządków Marek Wiernik zaprezentował nagrania dwóch supergrup. Pierwsza z nich nazywała się Opera, działała w drugiej połowie lat 80., a w jej skład wchodzili byli muzycy Republiki oraz Robert Gawliński, późniejszy wokalista Wilków. Z kolei Półbuty to istniejący krótko na początku XXI wieku zespół założony przez trzech członków Budki Suflera: Mieczysława Jureckiego, Tomasza Zeliszewskiego i Marka Raduli. Nagrali tylko jedną płytę, "To twoje życie i twoje marzenia", z której tytułowy utwór z tekstem Andrzeja Mogielnickiego usłyszeliśmy w tym wydaniu audycji.

W "Naszej tonacji" nie zabrakło też miejsca dla piosenek odnoszących się do aktualnych wydarzeń na świecie. Grający na co dzień na basie w grupie Myslovitz Jacek Kuderski w solowym utworze zaśpiewał o wybuchu wulkanu na wyspie La Palma, zaś formacja Blend przedstawiła kawałek o złowieszczym tytule "Kiedy sieć zaniknie". Mały przedsmak takiej sytuacji mieliśmy niedawno, gdy awarii uległy serwery wielkiego serwisu społecznościowego.

Jacek Kuderski – "La Palma", źródło: YouTube / Jacek Kuderski 

Lista utworów:

  1. Kirszenbaum – "DJ Tołstoj"
  2. Sis – "Bum"
  3. Strachy Na Lachy – "Sznury aut"
  4. Contrapunk – "Będziemy żyć"
  5. Jacek Kuderski – "La Palma"
  6. Półbuty – "To twoje życie i twoje marzenia"
  7. Opera – "Płonie ogień"
  8. Blend – "Kiedy sieć zaniknie"
  9. Back To The Ocean & Adam Wolski – "Nieważne"
  10. Fort BS – "Rozhulantyna"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 12.08

kc

Zobacz więcej na temat: Marek Wiernik MUZYKA muzyka hp

Czytaj także

Siła polskiej muzyki. "Nasza tonacja" debiutuje na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
Czesław Niemen, Dildo Baggins i Pull The Wire – to tylko niektórzy z wykonawców, jacy pojawili się w pierwszym wydaniu nowej audycji Trójki, prezentującej zarówno całkiem świeże, jak i te starsze dokonania polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cohen po polsku i bluesowe Turbo – godzina muzycznych zaskoczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:49
"Stare" kontra "nowe" TSA, Leonard Cohen śpiewany przez legendy polskiego rocka, a na deser prehistoryczne nagranie zespołu Turbo utrzymane w bluesowym klimacie – audycja prowadzona tym razem przez Michała Kirmucia pełna była muzycznych niespodzianek.
rozwiń zwiń