Muzyczna zimna wojna z resorakami w tle

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:39
To wydanie audycji rozpoczął bardzo aktualny utwór "Zimna Warszawa" grupy Cold War, a zakończyła piosenka o hardym tytule "Mój resorak jeździ szybciej niż twój", firmowana przez poznańską formację Ciabatta.
Dariusz Kozakiewicz (L) i Jacek Krzaklewski (P) z Perfectu
Dariusz Kozakiewicz (L) i Jacek Krzaklewski (P) z PerfectuFoto: PR/ Dariusz Kawka

"Męskie zabawki" pojawiły się w "Naszej tonacji" nie tylko pod postacią wspomnianych resoraków – to także tytuł albumu grupy Czaqu, z którego Marek Wiernik wykroił fragment zatytułowany "Dzidzia".


Posłuchaj
50:49 2021_11_29 12_07_25_PR3_Nasza_Tonacja.mp3 Muzyczna zimna wojna z resorakami w tle (Nasza tonacja/Trójka)

 

Z kolei Lotyń to nazwa wsi w położona w środkowej części Pomorza Zachodniego, założonej w XVI wieku przez rodzinę Hertzbergów Arcemskich, wywodzącą się z wolnych chłopów kaszubskich, tzw. panków. Muzycznym ambasadorem tej niewielkiej miejscowości jest działający od blisko trzech dekad zespół Lotyń. Jego twórczość nie ma jednak wiele wspólnego z punkiem, bliżej jej do melodyjnego gitarowego grania rodem z Wysp Brytyjskich.

źródło: YouTube / Lotyń

Na Wyspach, a konkretnie w Londynie, działa siedmioosobowa grupa o nazwie Gabinet Looster. "Mimo tego, że mieszkamy w Anglii, śpiewamy po polsku, często o Polsce. Brakuje tu naszych lasów, łąk, Bieszczad i Bałtyku" – żalą się muzycy na swojej stronie internetowej. Jak brzmi przesiąknięta tęsknotą za ojczystym krajem muzyka zespołu, mogliśmy się przekonać dzięki zaprezentowanej w "Naszej tonacji" piosence pod tytułem "Trzeci". 

Lista utworów:

  1. Cold War – "Zimna Warszawa"
  2. Czaqu – "Dzidzia"
  3. Druga Fala – "Kochaj mnie za nic"
  4. Lotyń – "W sobotę dzieci chcą być ze mną"
  5. Omen – "1000 metrów na dno"
  6. Jary Oddział Zamknięty – "Najpiękniejsza"
  7. Perfect – "Urodziłem się nie do pary"
  8. Beniamin Sobaniec – "Unoszę się"
  9. Gabinet Looster – "Trzeci"
  10. Ciabatta – "Mój resorak jeździ szybciej niż twój"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 12.05

kc

Czytaj także

Rockowo, popowo, instrumentalnie. Romantic Punk, Normalsi i Biff w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 13:00
W poniedziałkowym wydaniu audycji "Nasza tonacja" słuchaliśmy, jak zawsze, tylko polskiej muzyki, ale niekoniecznie śpiewanej. Ułożoną przez Marka Wiernika listę otworzył utwór instrumentalny. Poza tym pojawiła się grupa Normalsi, która powróciła z nowym albumem po aż 11 latach, oraz fonograficzny debiut Biff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rock psychologicznie zaangażowany w "Naszej tonacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:05
Duża dawka nowej, wielogatunkowej polskiej muzyki pojawiła się w tym wydaniu audycji. Marek Wiernik zaprezentował też dwa intrygujące covery dobrze znanych piosenek sprzed lat.
rozwiń zwiń