Muzyczne wagary w środku dnia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:07
Tym razem to Radosław Okrasko zaprosił słuchaczy na, jak to określił, "jedyne w swoim rodzaju muzyczne wagary w środku dnia", czyli na "Naszą tonację". I jak to o tej porze bywa, rozbrzmiewała wyłącznie polska muzyka, choć niektórzy wykonawcy i tytuły piosenek mogły wprowadzić w błąd...
Luxtorpeda. Koncert sylwestrowy
Luxtorpeda. Koncert sylwestrowyFoto: Polskie Radio

Zaczęło się już na początku: Hans Solo na pierwszy rzut ucha nie ma, wydawałoby się, wiele wspólnego z Polską, już bardziej z kosmosem bądź naszymi zachodnimi sąsiadami. Tymczasem to nasz rodak, by nie powiedzieć – ziomal! Wtajemniczeni wiedzą, że nazywa się Przemysław Frencel i jest raperem, wokalistą i autorem tekstów, a także producentem muzycznym. Jest też współzałożycielem i członkiem grupy hip-hopowej Pięć Dwa oraz zespołu Brudny Zachód, a od 2011 roku wokalistą Luxtorpeda. No i ma niezłe poczucie humoru o czym świadczy utwór "Oda Dowa Dywy Mowy".

Hans Solo | 52 Dębiec | 06. Oda Dowa Dywy Mowy feat. Deep/YouTube Pięć Dwa

edyta bartosiewicz koncert trójka 1200.jpg
Nowe albumy od starych wyjadaczy. Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewicz i Bibobit

Ale skoro została przywołana już Luxtorpeda, to warto pamiętać, że niedawno ten zespół, założony przez Roberta "Litzę" Friedricha, obchodził 10-lecie istnienia. Od początku wszelkiego rodzaju "klasyfikatorzy" mieli problem z określeniem gatunku muzyki, który gra ta grupa: wydaje się, że wobec stylowego bogactwa dźwięku najlepiej się sprawdza określenie "szeroko pojęta muzyka rockowa". Co doskonale określa utwór "Mambałaga".

LUXTORPEDA – "MAMBAŁAGA" (oficjalny teledysk, a właściwie reportaż)/YouTube OFFICIALLUXTORPEDA

Posłuchaj
49:18 2021_11_30 12_07_52_PR2_Nasza_tonacja.mp3 Radosław Okrasko nadaje Tonację

Lista utworów

HANS SOLOOda Dowa Dywy Mowy
LUXTORPEDAMambałaga
HANS SOLODla Was
CYRK DERIGLASOFFCórki nie mam w domu
PERFECTCo za hałas, co za szum
DŻEMPaw
PUSTKILugola
KLAUS MIT FOCHObłudni idole
KLAUS MITFFOCHJezu, jak się cieszę
LECH JANERKABrak
PERFECTWyspa, drzewo, zamek

Perfect – Wyspa, drzewo, zamek/YouTube MTJ Wytwórnia Muzyczna


***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 12.07

pr


Czytaj także

Ważna premiera i złamanie podstawowych reguł

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:15
Najwcześniejsze popołudnie, tuż po godzinie 12, to czas, kiedy na antenie Trójki króluje polska muzyka z polskim tekstem i polscy wykonawcy. Bo takie właśnie jest założenie audycji „Nasza tonacja”. A jednak w najnowszym programie Michał Kirmuć złamał tę zasadę! Jak do tego doszło?!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska muzyka ponadczasowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:08
"Aeroplan znów porwano/Nowy przemysł, nowy chaos/W kosmos sondy wysyłamy/A w Afryce ciągle głód..." – tymi słowami piosenki "Aeroplan" Chłopców z Placu Broni rozpoczęła się dzisiejsza "Nasza tonacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapowe klasyki na nowo. W tonacji Radosława Okraski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 13:00
We wtorkowej odsłonie audycji "Nasza tonacja" Radosław Okrasko zaprezentował obszerny fragment wydawnictwa "Albo Inaczej 2", w którym do interpretacji rapowej klasyki zaproszono wokalistów młodego pokolenia. Poza tym, przypomnieliśmy sobie twórczość zespołu Vespa oraz klasyki polskiego funku dzięki kolekcji "Winyloteka".
rozwiń zwiń