Polska muzyka z dobrym tekstem. Republika, Mrozu i Wojciech Waglewski w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:00
– Piosenka może być napisana dla pieniędzy, ale ważne jest, by była oparta na ciekawych pomysłach muzycznych, no i musi zawierać tekst, a najlepiej dobry tekst. Takich interesujących tekstów pojawi się dziś co najmniej kilka – tymi, nawiązującymi do kultowego utworu grupy Republika, słowami wtorkową "Naszą tonację" rozpoczął Radosław Okrasko. Oprócz grupy Grzegorza Ciechowskiego w programie pojawili się m.in. Mrozu oraz Wojciech Waglewski.
Grzegorz Ciechowski (Republika)
Grzegorz Ciechowski (Republika)Foto: PAP/Sławomir Mielnik

W tym miesiącu, a dokładnie 22 grudnia, mijają dwie dekady od stanowczo za wczesnej śmierci Grzegorza Ciechowskiego, lidera zespołu Republika. Ponadto przed chwilą swoje 23. urodziny obchodził album "Trójka Live!", będący zapisem koncertu, jaki Republika zagrała w Muzycznym Studio im. Agnieszki Osieckiej 6 grudnia 1998 roku. Republika wystąpiła ze swoim, wówczas premierowym, albumem "Masakra", z którego pochodzą single "Odchodząc" i "Mamona". Ciekawostką jest, że w dniu premiery każdy, kto kupił płytę, otrzymywał w prezencie jeden ze sztucznych banknotów użytych w teledysku.

Republika - Mamona [Official Music Video]/Republika

Wracając do piosenek z dobrym tekstem – któż napisałby taki, jak nie poeta? Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza (1921 - 2014). Z tej okazji kilkudziesięciu polskich muzyków, w tym m.in. Bisz/Boxx, Edyta Bartosiewicz, Pablopavo czy Kapela Góra Barwinków, połączyli swoje siły, by powstał album "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza", który ukaże się 10 grudnia. Z jednym z wierszy poety zmierzył się Wojciech Waglewski w utworze "Pragnienie".

Pragnienie/ Wojciech Waglewski – temat

– Piosenka narodziła się po dotarciu trzech kumpli do górskiej chaty z zapierającym dech widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Ze sobą zabraliśmy gitary, sprzęt studyjny i rowery. Muzyka to efekt pierwszej nocy w głuszy, która wyzwoliła niesamowitą radość z grania i zapomnienie o trudnej sytuacji, która nas, muzyków, obecnie dotknęła – tak Mrozu opisuje genezę utworu "Złoto", którego tekst nawiązuje do czasów, w których artysta był nastolatkiem, lat 90.

Mrozu - Złoto (Official Video)/Mrozu

Lista utworów

1. Republika – "Mamona"
2. Sky Truck – "Zły krok"
3. Yestem – "Tatiana"
4. Dubska  "Babiloński system"
5. Gooral & Paprodziad "Wodnika Era"
6. Edyta Bartosiewicz – "Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)"
7. Wojciech Waglewski  "Pragnienie"
8. Natural Mystic  "Prośba o piosenkę"
9. Brak  "Złoto"
10. Mrozu  "Złoto"
11. Grupa Bluesowa Stodoła – "Złoto stu słońc"
12. Jelonek A. Vivaldi  "Presto"

Posłuchaj
48:00 2021_12_07 12_08_44_PR3_Nasza_Tonacja.mp3 "Mamona" i "Złoto", czyli piosenki z tekstem o dużej wartości. Republika, Mrozu i Wojciech Waglewski w audycji Radosława Okraski (Nasza tonacja/Trójka)
 

 

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 12.07

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Ważna premiera i złamanie podstawowych reguł

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:15
Najwcześniejsze popołudnie, tuż po godzinie 12, to czas, kiedy na antenie Trójki króluje polska muzyka z polskim tekstem i polscy wykonawcy. Bo takie właśnie jest założenie audycji „Nasza tonacja”. A jednak w najnowszym programie Michał Kirmuć złamał tę zasadę! Jak do tego doszło?!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska muzyka ponadczasowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:08
"Aeroplan znów porwano/Nowy przemysł, nowy chaos/W kosmos sondy wysyłamy/A w Afryce ciągle głód..." – tymi słowami piosenki "Aeroplan" Chłopców z Placu Broni rozpoczęła się dzisiejsza "Nasza tonacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapowe klasyki na nowo. W tonacji Radosława Okraski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 13:00
We wtorkowej odsłonie audycji "Nasza tonacja" Radosław Okrasko zaprezentował obszerny fragment wydawnictwa "Albo Inaczej 2", w którym do interpretacji rapowej klasyki zaproszono wokalistów młodego pokolenia. Poza tym, przypomnieliśmy sobie twórczość zespołu Vespa oraz klasyki polskiego funku dzięki kolekcji "Winyloteka".
rozwiń zwiń