Pierwszy film fabularny w przestrzeni kosmicznej. Ekipa wróciła na ziemię

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 15:15
Dwuosobowa ekipa filmowa, która realizowała ujęcia do pierwszego filmu fabularnego, nakręconego w przestrzeni kosmicznej, wróciła na ziemię. Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko, po dwunastu dniach spędzonych na międzynarodowej stacji kosmicznej, wylądowali w Kazachstanie. Towarzyszył im doświadczony kosmonauta, Oleg Nowickij.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Statek kosmiczny Sojuz MS-18 z trójką Rosjan na pokładzie wrócił na ziemię w niedzielę rano. Dwójka filmowców realizowała na orbicie ujęcia do megaprodukcji pt. "Wyzwanie". – To film opowiadający o lekarce wyruszającej na misję. Wybiera się na stację kosmiczną, by przeprowadzić operację i uratować życie przebywającego tam kosmonauty – opowiedziała wcielająca się w główną rolę Julia Peresild.

Posłuchaj
49:02 2021_10_23 14_07_44_PR3_Swiat_do_trzeciej.mp3 Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na świecie. Jak wpłynęły na Polskę? (Świat do trzeciej/Trójka)

 

Niezwykła produkcja filmowa

Reżyser produkcji, Klim Szypienko, przekonał do swojego pomysłu rosyjską agencję kosmiczną. Sceny postanowił nakręcić w prawdziwym stanie nieważkości na orbicie okołoziemskiej. 

– To było duże wyzwanie. Cześć scen, które zaplanowałem sobie, pisząc scenariusz na ziemi, po zetknięciu ze stanem nieważkości, musiało zostać zrealizowanych inaczej. Przykładowo, jeśli powstaje scena realizowana w samolocie, można łatwo ustawić kadr. Postaci znajdują się bowiem w tej samej płaszczyźnie. Na stacji kosmicznej jeden z nich może być pionowo, a drugi poziomo. Musieliśmy więc sięgnąć po inną filozofię robienia zdjęć – mówił. 

Reżyser pełnił też funkcję operatora, oświetleniowca i dźwiękowca. Aktorka z kolei musiała zająć się także makijażem i kostiumami.

Watch Russian Actress Yulia Peresild's, FIRST interview aboard ISS / CNET Highlights

Nowe doświadczenie na kinowym ekranie

– Każda sekunda spędzona na stacji, aż do ostatniej chwili, była dla nas czymś zupełnie nowym. Kosmos to chyba ostatnie miejsce, w który można doświadczyć tylu nowych rzeczy w każdej minucie. Zaledwie ich musnęliśmy. Jest tam jeszcze dużo do odkrycia – powiedziała aktorka po lądowaniu. 

Przebywający w tym czasie na stacji kosmicznej kosmonauci z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Francji i Japonii zagrali drugo- i trzecioplanowe role. W postać operowanego kosmonauty wcielił się Oleg Nowickij, który wraz z duetem filmowców powrócił na ziemię. Jak poinformował reżyser, scena lądowania na stepie w Kazachstanie również znajdzie się w obrazie kinowym. 

Podobny projekt przygotowują także Amerykanie. Większość scen z filmu, w którym udział weźmie Tom Cruise, ma się rozgrywać właśnie na orbicie okołoziemskiej. 

***

W audycji ponadto:

  • Wielka Brytania: Żałoba po zabójstwie posła. Materiał Adama Dąbrowskiego;
  • Zalanie gazociągu Nord Stream 2. Komentarz Tomasza Grzywaczewskiego;
  • Libia: 10 lat temu zginął Muammar Kadafi; w kraju wciąż chaos i niepewność. Relację przygotował Wojciech Cegielski;
  • Belgia, Bruksela UE: Szczyt UE, m.in. rezolucja w sprawie Polski. Gość: doktor Małgorzata Bonikowska, szefowa Centrum Stosunków Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Strzałkowski
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 14.06

zch

Czytaj także

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 14:06
Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
rozwiń zwiń