Merkel na linii z Łukaszenką. "Łukaszenka używa tej rozmowy, żeby uprawiać propagandę"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:00
W poniedziałek 15 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka odbyli pierwszą z dwóch rozmów telefonicznych o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Sprawę 50-minutowego połączenia, o którym dziś dyskutuje cała Europa, w audycji "Świat do trzeciej" omówiła Aleksandra Rybińska-Wróbel, redaktor tygodnika "Sieci", politolog oraz absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr ŁukaszenkaFoto: shutterstock.com/Asatur Yesayants

Unia Europejska Polska Białoruś geopolityka 1200.jpg
Kryzys migracyjny a układ sił geopolitycznych w naszej części Europy

Merkel wzmocniła Łukaszenkę?

W trakcie rozmowy Merkel i Łukaszenki poruszono przede wszystkim temat sytuacji uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej. Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców. Kanclerz Niemiec za telefon do samozwańczego prezydenta Białorusi spotkała się z powszechną krytyką. Zdaniem Aleksandry Rybińskiej-Wróbel przyczyniła się nim do umocnienia pozycji uzurpatora. 

– Uważam, że pani kanclerz tymi dwoma rozmowami wzmocniła Łukaszenkę. Zrobiła to w momencie, kiedy bardzo wyraźnie było widać, że strategia Łukaszenki przysyłania przez granice migrantów małymi grupami jest nieskuteczna. Głos Łukaszenki od sfałszowanych wyborów zeszłego lata nie jest uznawany przez nikogo w Europie. Ta izolacja została przełamana właśnie za sprawą pani kanclerz – wyjaśniła politolog, przy czym zaznaczyła, że jakiekolwiek ustalenia z Alaksandrem Łukaszenką zawsze będą ustaleniami niepewnymi.


Posłuchaj
47:49 2021_11_20 14_08_30_PR3_Swiat_do_trzeciej.mp3 Co osiągnął Alaksandr Łukaszenka rozmową z Angelą Merkel? Aleksandra Rybińska-Wróbel gościem Trójki (Świat do trzeciej/Trójka)

 

Sprzeczne komunikaty

Strona niemiecka i strona białoruska wydały sprzeczne komunikaty na temat efektów rozmów. Białoruska strona twierdzi, że Niemcy chcą zrobić korytarz humanitarny dla migrantów. Strona niemiecka to dementuje, twierdząc, że rozmawiano wyłącznie o zapewnieniu migrantom humanitarnych warunków na granicy. 

– Łukaszenka używa tej rozmowy, żeby uprawiać propagandę i żeby siać zamęt – zwraca uwagę Aleksandra Rybińska-Wróbel. – Chodziło mu o to, żeby przełamać izolację, wykluczanie go ze wspólnoty międzynarodowej. To mu się w pewnym sensie udało. On w tej chwili czeka na propozycje ze strony Unii Europejskiej i ewidentnie oczekuje, że nawet jeżeli sankcje nie zostaną zniesione, to może zostaną trochę złagodzone. To jest przede wszystkim jego cel i wciąż ma nadzieję, że co najmniej częściowo go osiągnie.


W audycji ponadto m.in.:

  • Sąd w Los Angeles zarządził zakończenie trwającej ponad 13 lat kurateli nad amerykańską gwiazdą pop Britney Spears, sprawowanej przez jej ojca;
  • koniec szczytu COP26 w Wielkiej Brytanii. Za nami dwa tygodnie żmudnych negocjacji, dwa tygodnie obietnic i dwa tygodnie protestów;
  • zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą przyjeżdżać do Kambodży bez kwarantanny. Będą poddawani jedynie szybkiemu testowi antygenowemu. Zniesienie obostrzeń wjazdowych następuje półtora roku od zamknięcia granic.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Aleksandra Rybińska-Wróbel (redaktor tygodnika "Sieci", politolog, absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu)
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 14.08

IAR/kr

Czytaj także

Amerykańskie media alarmują: Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 16:08
Algorytmy Facebooka, jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych, przez lata miały świadomie i systematycznie promować najgorsze i najbardziej kontrowersyjne treści, które pojawiały się na platformie. Jak podaje jedna z amerykańskich redakcji, źródłem problemu było między innymi wprowadzenie nowych sposobów reagowania na wyświetlane posty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 15:00
Zakończył się pierwszy tydzień szczytu klimatycznego COP26. W Glasgow trwają dyskusje na temat ograniczenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Do Szkocji zjechali politycy, negocjatorzy, eksperci, aktywiści oraz demonstranci. Wszyscy z nich są wyraźnie zaniepokojeni zmianami klimatu i ich konsekwencjami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pustynia zamiast jeziora Faguibine. Kolejny dramat Malijczyków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 14:08
Piasek nie tylko zabrał pola uprawne, ale wdziera się coraz częściej także do budynków. – Tej wydmy dawniej tutaj nie było. Dostała się do szkoły z prawej strony budynku. Uczyło się w niej 400 dzieci. Oni wszyscy są teraz straconym pokoleniem – mówi rozmówca Wojciecha Cegielskiego. 
rozwiń zwiń