"Możemy nie brać udziału w nowych inicjatywach". Jan Szyszko o przyszłości Polski w UE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 19:11
– Będziemy w UE, ale nie będziemy w nowych inicjatywach, które pogłębiają czy polepszają współpracę i dają to, że z członkostwa można realnie korzystać. Uważam, że to jest zagrożenie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Szyszko, ekspert Polski 2050.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MDart10

W Parlamencie Europejskim we wtorek debatowano na temat praworządności w Polsce. Wydarzenie to jest reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował działalność organów Unii Europejskiej ponad ich kompetencjami. Na forum PE swoje wystąpienie miał także premier Polski Mateusz Morawiecki. Podkreślił on jasno, że Polska nie wyjdzie z UE.

1200 polska unia europejska flaga free shutterstock (1).jpg
"PE to jest scena, na której takie spektakle obserwujemy cyklicznie". Publicystka o sprawie Polski w UE

Nowe inicjatywy

Jan Szyszko powiedział, że głównym problemem Polski nie jest groźba polexitu, ale zacofanie.  Nie uważam, że w tej chwili tym, co nam grozi, jest polexit. To, co nam grozi, to fakt, że UE pojedzie do przodu. My będziemy w tym pociągu, ale dalej zajmować przedział dla palących. Nie będziemy korzystać na nowych kierunkach rozwoju UE  powiedział.


Posłuchaj
10:00 _PR3_AAC 2021_10_20-18-15-35.mp3 Jan Szyszko o Polsce w UE (Trójkowy komentarz dnia)

 

 Będziemy w UE, ale nie będziemy w nowych inicjatywach, które pogłębiają czy polepszają współpracę i dają to, że z członkostwa można realnie korzystać. Uważam, że to jest zagrożeniem  zaznaczył.

Czytaj także:

Gość Trójki zaznaczył, że spór z instytucjami unijnymi jest skazany na porażkę.  Wojna z UE nie jest do wygrania przez Warszawę. Jednak to, co UE musi robić, to przestrzeganie wspólnych zasad. W tym względzie wyrok TK jest bezprecedensowy, bo podważa unijny traktat. Nie zdarzyło się to nigdy wcześniej  ocenił.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Jan Szyszko (ekspert Polski 2050)
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 18:15

dz

Czytaj także

"Mieliśmy festiwal ojkofobii". Poseł Konfederacji o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:25
- Okazuje się, że demokracji mają nas uczyć eurodeputowani, którzy należeli do PZPR. To śmieszne i przykre. Nie powinniśmy wywlekać na arenę międzynarodową naszej polityki wewnętrznej. Jeśli sprawa dochodzi do tego poziomu, to należy grać wspólnie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Michał Urbaniak z Konfederacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski: wstrzymywanie funduszy jest horrendalne, KE idzie na frontalne zwarcie, z całą siłą ognia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 18:45
- Wstrzymywanie wypłaty jest horrendalne, nie ma nawet próby, śladów praworządności. KE idzie na frontalne zwarcie, z całą siłą ognia, z nadzieją, że rzuci Polskę na kolana - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: walczymy z gangami przemytników migrantów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:22
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił w Polskim Radiu 24, że zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie skutecznym elementem powstrzymywania i odstraszania migrantów. Podkreślił, że polskie służby tworzą też skuteczny system walki z gangami przemytników migrantów.
rozwiń zwiń