"Trzeba uznać ten reżim za terrorystyczny". Paweł Łatuszka o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:00
– Na Białorusi rządzi uzurpator, człowiek psychicznie chory, przestępca. Potrzeba realnych i mocnych sankcji gospodarczych nałożonych na ten reżim – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Łatuszka, były białoruski minister i dyplomata, opozycjonista.
Paweł Łatuszka
Paweł ŁatuszkaFoto: PAP/Tomasz Gzell
straż graniczna 1200 forum.jpg
Agresja na granicy z Białorusią. Migranci pobili polskich żołnierzy kijami i obrzucili kamieniami

Paweł Łatuszka w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że "sytuacja na Białorusi jest dramatyczna i stale się pogarsza".  Już ponad 40 tys. Białorusinów zostało zatrzymanych podczas protestów, ludzie są zatrzymywani każdego dnia. Na Białorusi jest około tysiąca więźniów politycznych, toczy się ponad 5 tys. spraw karno-kryminalnych w stosunku do zwykłych ludzi, którzy wystąpili przeciwko reżimowi i są represjonowani, na dodatek setki tysięcy ludzi zmuszonych zostało do wyjechania z kraju. Podczas protestów zamordowano 20 osób i żadne śledztwa nie zostały rozpoczęte w tych sprawach  mówił były białoruski minister i dyplomata.

Posłuchaj
23:47 _PR3_AAC 2021_10_22-08-15-02.mp3 "Trzeba uznać ten reżim za terrorystyczny". Paweł Łatuszka o sytuacji na Białorusi (Trójkowy komentarz dnia)
 

Zdaniem opozycjonisty "trzeba uznać ten reżim za terrorystyczny".  Ma tam miejsce handel ludźmi, konflikt na granicy z UE, miało miejsce porwanie samolotu, a sam Łukaszenka przyznał się, że w latach 90. dawał rozkazy do mordowania ludzi. Na Białorusi rządzi uzurpator, człowiek psychicznie chory, przestępca. Potrzeba realnych i mocnych sankcji gospodarczych nałożonych na ten reżim  przyznał Łatuszka.

 Z naszym informacji wynika, że reżim może wykorzystać  na granicy nie tylko pałki czy kamienie, ale także broń palną. Łukaszenka posiada już taki plan zatwierdzony. Reżim będzie prowokował, żeby imigranci szli na granice z UE, ale także i z Ukrainą. Łukaszenka może do tego wykorzystać więcej Afgańczyków, bo są oni lepiej przygotowani pod względem warunków atmosferycznych  dodał.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Łatuszka (były białoruski minister i dyplomata, opozycjonista)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 18.10

dn

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Łukaszenka stosuje szantaże emocjonalne wysyłając kobiety i dzieci na granicę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 21:19
- Alaksandr Łukaszenka stosuje szantaże emocjonalne wysyłając migrantów, w tym kobiety i dzieci na granicę. Staramy się zachęcić naszych partnerów z Bliskiego Wschodu, by nie pozwalali na proceder wykorzystywania ich obywateli przez reżim Łukaszenki - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń