"Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem". Paweł Szrot o narastającym kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 19:04
– Straż Graniczna i wojsko zdały egzamin – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że działania mogły się odbyć "dzięki wielkiej ofiarności, zaangażowaniu i przygotowaniu" służb. Dodał także, że dzięki zaangażowaniu prezydenta kraje z naszego regionu mówią jednym głosem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/@StZaryn

We wtorek odbywa się posiedzenie Sejmu, w trakcie którego przedstawiciele rządu rozmawiają na temat narastającego napięcia przy granicy z Białorusią, które wywołane jest kryzysem migracyjnym.

youtube sejm oklaski 1200.jpg
Oklaski dla żołnierzy i funkcjonariuszy SG. Trwa nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

Szef gabinetu prezydenta RP na antenie Polskiego Radia został zapytany o to, jak ocenia przebieg sejmowej debaty. – Jeśli chodzi o część wystąpień klubowych, to różniła się ona trochę w stosunku do tego, co już obserwowaliśmy w debatach politycznych ze strony opozycji – skomentował. – Oceniam to nieco na plus; minimum smaku i dobrego stylu w tej debacie słyszeliśmy – powiedział.

– Pan prezydent i jego współpracownicy dalej będą śledzić wypowiedzi ze strony opozycji. Będziemy zwracali uwagę na to, czy ta narracja jest narracją polską, czy nie jest ona w interesie naszych sąsiadów ze wschodu. Na to trzeba bardzo zwracać uwagę – podkreślił.

Posłuchaj
10:18 2021_11_09 18_10_01_PR3_Trojkowy_komentarz_dnia.mp3 Paweł Szrot o postawie Polski wobec narastającego kryzysu migracyjnego (Trójkowy komentarz dnia)

Paweł Szrot nawiązał także do dyskusji, która ma odbyć się na forum unijnym. – Chciałbym przypomnieć, że z informacji, jakie napływają, wynika, że jutro (w środę - przyp. red.) taka debata w sprawie sytuacji na polsko-wschodniej granicy będzie miała miejsce w Parlamencie Europejskim. To też będzie bardzo interesujące i trzeba będzie ją śledzić szczególnie wnikliwie i wyciągać z niej wnioski – podkreślił.

Rozmowy prezydenta z głowami innych państw

Gość audycji przekazał także, że prezydent Andrzej Duda na bieżąco zajmuje się sprawami związanymi z napiętą sytuacją na granicy. Jak mówił Paweł Szrot, prezydent rozmawiał o tej kwestii m.in. ze zwierzchnikami polskich służb. Spotkał się również z głowami państw regionu, m.in. z prezydentem Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, a także z sekretarzem generalnym NATO.

Czytaj także:

Szef gabinetu prezydenta RP został także zapytany o to, jak – w jego opinii – nasz kraj radzi sobie z kryzysem na wschodniej granicy. – Straż Graniczna i wojsko zdały egzamin – mówił, nawiązując do poniedziałkowych i wtorkowych działań, jakie przeprowadzały służby. Dodał, że mogło to mieć miejsce "dzięki wielkiej ofiarności, zaangażowaniu i przygotowaniu".

Wsparcie dla Polski

– Jeśli chodzi o wsparcie polityczne, to Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem – powiedział Paweł Szrot. – Dzięki zaangażowaniu pana prezydenta można śmiało powiedzieć, że kraje regionu już w tym momencie mówią bardzo głośno, zdecydowanie i jednym głosem – ocenił. – Do tego głosu zapraszamy też inne kraje Europy – zaapelował.

– Płyną do nas głosy wsparcia z całego świata – powiedział gość audycji. Dodał jednak, że "zawsze można ten komunikat wobec władz Białorusi i nie tylko" wzmocnić.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 09.11.2021
Godzina emisji: 18:10

ng/pr

Czytaj także

Wiceszef MON: wszystkie siły polityczne w swoich programach powinny uwzględnić kwestie bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 18:54
– Obecnie obserwujemy w naszym najbliższym otoczeniu pogarszającą się sytuację związaną z bezpieczeństwem. (...) Wszystkie siły polityczne w swoich programach powinny uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i obrony narodowej – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:00
– Gdyby Polska zaprosiła do stałej współpracy Frontex, to podejście UE do środków na budowę zapory mogłoby być inne. Ich funkcjonariusze powinni być obecni. Owszem, nie mają rozbudowanych sił, ale chodzi o to, że kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE – powiedziała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Programie 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: przy granicy z Białorusią przebywa do 4 tys. migrantów. Będą podejmowali kolejne szturmy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:13
- Bezpośrednio w pasie przy granicy naszego państwa na Białorusi przebywa ok. 2-4 tysięcy nielegalnych migrantów, którzy będą dążyli w najbliższym czasie do kolejnego szturmu na naszą granicę - podkreślił w Sejmie szef MSWiA Mariusz Kamiński.
rozwiń zwiń