Prezydent USA i szefowa KE rozmawiali o kryzysie migracyjnym w Polsce. Wiceszef MON: to krzepiące, ale konieczne są działania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 18:30
– Na terenie przygranicznym jest ok 15 tys. żołnierzy. Ponad 13 tys. z nich jest zaangażowanych do działań bezpośrednio związanych z ochroną granicy, wsparcia Straży Granicznej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony narodowej skomentował też rozmowę prezydenta USA z szefową KE dot. kryzysu migracyjnego w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/@terytorialsi

granica 1200 (1) (1).jpg
Kwatera Główna NATO: kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie jest kryzysem migracyjnym, ale próbą zdestabilizowania demokracji w sąsiednich krajach. Zapowiedziała też nałożenie nowych sankcji na Białoruś.

O spotkanie Bidena z von der Leyen Bartłomiej Graczak zapytał swojego gościa.

Wojciech Skurkiewicz mówił, że "to jest informacja krzepiąca i ciesząca, że ten oddźwięk międzynarodowy jest wymierny".  Teraz mam nadzieję, że poza artykułowaniem werbalnym tych kwestii, jeszcze przyjdzie ten dobry moment na realizację działań w stosunku do reżimu Aleksandra Łukaszenki, bo rzeczywiście sytuacja jest bardzo napięta  ocenił.

Posłuchaj
11:04 PR3 2021_11_10-18-09-36_for_media.mp3 Wojciech Skórkiewicz: bronimy nie tylko granicy polsko-białoruskiej, ale też granicy UE i NATO (Trójkowy komentarz dnia)
 

Wiceszef MON przypomniał ponadto, że "bronimy nie tylko granicy polsko-białoruskiej, ale też granicy UE i NATO". – Dlatego te słowa wsparcia i otuchy są bardzo ważne. Ale konieczne są też bezpośrednie działania, chociażby w wymiarze kolejnych sankcji na reżim Łukaszenki, czy kwestii dotyczących wsparcia budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej  zaznaczył.

granica 1200 (10).jpg
Specjalne transparenty dla dzieci. Medialna osłona ataku na polską granicę

Budowa muru

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że szefowa KE jest przeciwna budowie muru.

– Pani Ursula mówi "nie", szef Rady Europejskiej, który gościł dziś w Warszawie, mówi "raczej tak", a więc konieczne jest działanie unijne, aby wesprzeć nie tylko Polskę, ale również Litwę i Łotwę, bo to są kraje, które graniczą z Białorusią  tłumaczył.

Zapytany, ilu żołnierzy obecnie jest zaangażowanych w ochronę polskiej granicy, Wojciech Skurkiewicz stwierdził, że "na terenie przygranicznym jest w tej chwili ok. 15 tys. żołnierzy".  Ponad 13 tys. z nich jest zaangażowanych do działań bezpośrednio związanych z ochroną granicy  zaznaczył.

Dodał, że kolejne grupy żołnierzy, w tym WOT, wspierają lokalne społeczności i samorządy z terenów nadgranicznych.  Ten wysiłek Wojska Polskiego jest znaczny  podkreślił.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18:15

pkur/kr

Czytaj także

Kleiber: nie sądzę, aby sytuacja na granicy z Białorusią spowodowała konflikt militarny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 21:19
- Niewykluczone, że czekają nas jeszcze różne niespodzianki, jeśli chodzi o zakres wrogich działań w stosunku do Polski ze strony naszych wschodnich sąsiadów - mówił prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu opinii "Wszystko co Najważniejsze". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w Sejmie: pierwszy raz od lat integralność naszych granic jest tak atakowana

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 16:27
- To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic są w tak brutalny sposób atakowane i testowane - mówił premier Mateusz Morawiecki, udzielając Sejmowi informacji o sytuacji na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń