Prezydent USA i szefowa KE rozmawiali o kryzysie migracyjnym w Polsce. Wiceszef MON: to krzepiące, ale konieczne są działania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydent USA i szefowa KE rozmawiali o kryzysie migracyjnym w Polsce. Wiceszef MON: to krzepiące, ale konieczne są działania
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/@terytorialsi

– Na terenie przygranicznym jest ok 15 tys. żołnierzy. Ponad 13 tys. z nich jest zaangażowanych do działań bezpośrednio związanych z ochroną granicy, wsparcia Straży Granicznej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony narodowej skomentował też rozmowę prezydenta USA z szefową KE dot. kryzysu migracyjnego w Polsce.


granica 1200 (1) (1).jpg
Kwatera Główna NATO: kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie jest kryzysem migracyjnym, ale próbą zdestabilizowania demokracji w sąsiednich krajach. Zapowiedziała też nałożenie nowych sankcji na Białoruś.

O spotkanie Bidena z von der Leyen Bartłomiej Graczak zapytał swojego gościa.

Posłuchaj

11:04
Wojciech Skórkiewicz: bronimy nie tylko granicy polsko-białoruskiej, ale też granicy UE i NATO (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Wiceszef MON przypomniał ponadto, że "bronimy nie tylko granicy polsko-białoruskiej, ale też granicy UE i NATO". – Dlatego te słowa wsparcia i otuchy są bardzo ważne. Ale konieczne są też bezpośrednie działania, chociażby w wymiarze kolejnych sankcji na reżim Łukaszenki, czy kwestii dotyczących wsparcia budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej  zaznaczył.

granica 1200 (10).jpg
Specjalne transparenty dla dzieci. Medialna osłona ataku na polską granicę

Budowa muru

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że szefowa KE jest przeciwna budowie muru.

– Pani Ursula mówi "nie", szef Rady Europejskiej, który gościł dziś w Warszawie, mówi "raczej tak", a więc konieczne jest działanie unijne, aby wesprzeć nie tylko Polskę, ale również Litwę i Łotwę, bo to są kraje, które graniczą z Białorusią  tłumaczył.

Zapytany, ilu żołnierzy obecnie jest zaangażowanych w ochronę polskiej granicy, Wojciech Skurkiewicz stwierdził, że "na terenie przygranicznym jest w tej chwili ok. 15 tys. żołnierzy".  Ponad 13 tys. z nich jest zaangażowanych do działań bezpośrednio związanych z ochroną granicy  zaznaczył.

Dodał, że kolejne grupy żołnierzy, w tym WOT, wspierają lokalne społeczności i samorządy z terenów nadgranicznych.  Ten wysiłek Wojska Polskiego jest znaczny  podkreślił.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18:15

pkur/kr

Polecane