"Bardzo ważne było, abyśmy dali świadectwo, że jesteśmy razem". Jan Józef Kasprzyk o Święcie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 19:07
– To było bardzo ważne, abyśmy 11 listopada 2021 roku dali świadectwo, że jesteśmy razem, że kochamy Polskę, że Polsce dobrze życzymy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Marsz obył się pod hasłem Niepodległość nie na sprzedaż
Marsz obył się pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż"Foto: PAP/Paweł Supernak

Zakończył się Marsz Niepodległości w Warszawie. Pochód przeszedł tradycyjną trasą, czyli Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. W tym roku Marsz miał charakter państwowy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał wydarzeniu status formalny. Dzięki czemu marsz mógł odbyć się legalnie. Warszawski ratusz odebrał bowiem wydarzeniu status zgromadzenia cyklicznego, a następnie odmówił rejestracji pochodu.

marsz 1200 pap.jpg
"150 tys. Polaków przeszło pod biało-czerwoną". Organizatorzy Marszu Niepodległości podali frekwencję

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "jako osoba, która wiele razy uczestniczyła w Marszu Niepodległości" był przekonany, że "jego uczestnicy zachowają się tak, jak wymaga tego sytuacja".  To było bardzo ważne, abyśmy 11 listopada 2021 roku dali świadectwo, że jesteśmy razem, że kochamy Polskę, że Polsce dobrze życzymy  ocenił Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wskazał, że każda prowokacja, która miałaby miejsce na marszu, byłaby pokazywana przez wszystkie stacje telewizyjne na świecie. – Znakomicie wpisywałaby się w scenariusz konstruowany od wielu, wielu miesięcy na Kremlu  mówił. 

Posłuchaj
07:53 jan jozef kasprzyk.mp3 Jan Józef Kasprzyk o Marszu Niepodległości (Temat dnia/Trójka) 

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wyjaśnił, że "wziął na siebie odpowiedzialność" za przebieg tegorocznego Marszu Niepodległości, ponieważ uważa, że inicjatywy patriotyczne "trzeba wspierać". Zaznaczył także, że podchodzi z ogromnym szacunkiem do społecznego charakteru marszu niepodległości.

Czytaj również:

 Są takie chwile, w których po prostu trzeba działać tak, jak powinien działać urzędnik państwa polskiego. Stąd moja decyzja, żeby Marsz Niepodległości otrzymał status uroczystości państwowej, aby mogło w nim wziąć udział Wojsko Polskie, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, aby był zabezpieczany przez Policję, Żandarmerię Wojskową  powiedział gość audycji. 

Podziękowania dla patriotów 

Józef Kasprzyk podziękował uczestnikom, którzy tworzą Marsz od 12 lat.  Chciałbym bardzo serdecznie podziękować członkom Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, a także funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo podczas wydarzenia. Tym wszystkim, którzy wykazali się prawdziwie patriotyczną, propaństwową postawą – podsumował. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18:15

PR24/nt

Czytaj także

Rozstrzygnęły się losy Marszu Niepodległości. "Będzie miał charakter państwowy"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:53
Rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że tegoroczny Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. Status formalny wydarzeniu nadał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, o czym poinformował w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie powinno być krytykowane". Jan Kowalski o Narodowym Święcie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:39
- Marsz Niepodległości jest jedną z form ekspresji świętowania odzyskania niepodległości, a Narodowe Święto Niepodległości nie powinno być krytykowane, ponieważ jest to dla Polaków najważniejsze święto państwowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele mu zawdzięczamy". Premier spotkał się z najstarszym uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 18:03
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z najstarszym obecnie uczestnikiem Powstania Warszawskiego, płk. Kazimierzem Klimczakiem. "Wiele mu wszyscy zawdzięczamy, a jego historia jest po prostu wspaniała" - napisał na Facebooku.
rozwiń zwiń