"Łukaszenka kieruje się namysłami Putina". Płk Kapiszewski o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:17
- Sytuacja jest bardzo trudna. Widać, że Łukaszenka kieruje się całkowicie namysłami prezydenta Federacji Rosyjskiej, to jest działanie pod dyktando Władimira Putina. 4-milionowe państwo białoruskie nie miałoby możliwości, aby postępować tak bezwzględnie i nieludzko - mówił w Programie 3 Polskiego Radia płk Leonard Kapiszewski, żołnierz AK i prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP.
Migranci koczujący przy granicy z Polską
Migranci koczujący przy granicy z PolskąFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Solidarność i wsparcie dla służb strzegących granicy polsko-białoruskiej w specjalnym przesłaniu wyrazili weterani walk o niepodległość, kombatanci Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Sybiracy, żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego oraz działacze opozycji antykomunistycznej. W "Trójkowym komentarzu dnia" mówił o tym przesłaniu jeden z jego sygnatariuszy płk Leonard Kapiszewski.

mid pap.jpg
Emigranci okupują przejście w Kuźnicy. Wśród nich białoruskie służby specjalne [RELACJA]
Posłuchaj
09:54 PR3 2021_11_15-18-10-59_TKD.mp3 Płk Leonard Kapiszewski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Trójkowy komentarz dnia")

"Całkowicie pod dyktando Putina"

Rau PAP-1200.jpg
"Decyzja zapadła". Szef MSZ o sankcjach wobec Białorusi

Gość Polskiego Radia wyjaśnił, że stworzenie i podpisanie tego przesłania to była "sprawa potrzeby życiowej i honoru". Jego zdaniem to, co dzieje się na granicy wschodniej, jest wydarzeniem nieoczekiwanym. Zwrócił uwagę na to, że społeczeństwo białoruskie wyraziło pragnienie decydowania o sobie i o swojej demokracji, jednak tę potrzebę społeczeństwa przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka zignorował, co spowodowało najpierw napięcie wewnętrzne, a potem przełożyło się na napięcie międzynarodowe.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Widać, że pan Łukaszenka kieruje się całkowicie namysłami prezydenta Federacji Rosyjskiej, to jest działanie pod dyktando Władimira Putina, widać, że ta działalność jest tylko tym podyktowana. Państwo białoruskie, państwo 4-milionowe, nie miałoby namysłu, możliwości tak się prezentować, z takim charakterem bezwzględnego, nieludzkiego postępowania w stosunku do ludzi sprowadzanych, przepychanych siłą z wykorzystaniem środków wewnętrznego przymusu na granicę polską - mówił płk Leonard Kapiszewski.

Czytaj również:

Płk. Kapiszewski: Białoruś musi zabezpieczyć migrantów

- To są ludzie zaproszeni przez Białoruś i tam oni powinni być właściwie przyjęci, właściwie zabezpieczeni. Tyle o względach humanitarnych się mówi w kontekście Polski. Nie. Białoruś - jeśli sprowadziła tych ludzi - jest odpowiedzialna za to, żeby tym ludziom stworzyć warunki humanitarnego przebywania do momentu, w którym ci ludzie znajdą właściwy kierunek swego celu. Zapewne celem będzie powrót do ich domostw, bo Zachodnia Europa na pewno się nie zgodzi - jak Polska - żeby przypadkowych ludzi brać do swojej opieki społecznej - dodał.

kolaż TT 1200.jpg
Strzały po białoruskiej stronie. Kim są żołnierze, których reżim ściąga na granicę?

Gość skomentował też działalność sojuszników Polski, o której stwierdził, że jest wprawdzie pozytywna, ale ich aktywność jest mniejsza od oczekiwanej. Zwracając uwagę na działania części środowisk politycznych w kraju, płk Leonard Kapiszewski stwierdził, że "mamy w Polsce grupy, których celem jest wywołanie niepokoju, zamieszania, w którym łatwiej by było przechwycić władzę".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: płk Leonard Kapiszewski (żołnierz AK, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP)
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 18.11

IAR/jmo

Czytaj także

"Wszyscy sojusznicy potępiają działania Rosji". Szef NATO o koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:56
Sekretarz generalny NATO ostrzegł Rosję przed eskalacją konfliktu na Ukrainie. Jens Stotelnberg skomentował najnowsze doniesienia o zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał na temat w Brukseli z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poprzemy Polskę, jeśli zajdzie potrzeba". Przywódcy państw bałtyckich o uruchomieniu art. 4 NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:47
Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówił o tym dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. W poniedziałek w Wilnie odbył się szczyt prezydentów trzech krajów bałtyckich.
rozwiń zwiń