"W najbliższych tygodniach nadejdzie czas, żeby się do niego odwołać". Prof. Paruch o artykule 4. NATO

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:50
- Dyktatorzy są nieobliczalni w momencie, gdy staną przed groźbą utraty władzy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Waldemar Paruch, politolog z UKSW, komentując postawę Mińska w obliczu napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Funkcjonariusz ukraińskiej straży granicznej w pobliżu granicy Polski i Białorusi
Funkcjonariusz ukraińskiej straży granicznej w pobliżu granicy Polski i BiałorusiFoto: Forum/Reuters/GLEB GARANICH

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej doszło we wtorek do kolejnego szturmu migrantów. "Atak trwał ponad dwie godziny" - przekazały polskie służby. Polscy funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. granatami hukowymi i kamieniami. Rannych zostało siedmiu policjantów, żołnierz i funkcjonariuszka Straży Granicznej.

1200_granica_WOT.jpg
Wśród osób atakujących polską granicę są białoruscy funkcjonariusze. Nowe informacje SG

Prof. Waldemar Paruch pytany o art. 4. Paktu Północnoatlantyckiego ocenił, że "w najbliższych tygodniach nadejdzie czas, żeby się do niego odwołać".

Dodał, że od kilku dni wiadomo, o co w tym kryzysie chodzi, ponieważ mówił o tym prezydent Rosji Władimir Putin w jednym z wywiadów. - Zaproponował, że Rosja powinna wystąpić w roli mediatora, a porozumiewać powinny się główne państwa Unii Europejskiej - jak to ujął - czyli w domniemaniu Niemcy i Francja, z dyktatorem na Białorusi - zauważył politolog. Podkreślił, że miałoby to się odbywać z wyłączeniem m.in. Polski. - Musimy się błyskawicznie takiemu zagrożeniu przeciwstawiać - dodał.

Posłuchaj
10:43 PR3 2021_11_16-18-09-42.mp3 Prof. Waldemar Paruch o relacjach międzynarodowych przy okazji sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Trójkowy komentarz dnia) 

Gość audycji odniósł się również do wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, który w Polskim Radiu powiedział, że nie grozi nam wojna konwencjonalna. - Używam tutaj słowa "raczej", z tego względu, że mamy do czynienia z przeciwnikiem nieprzewidywalnym - dodał wicepremier.

Jarosław Kaczyński PR24 1200.jpg
Prezes PiS: wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie

- Dyktatorzy są nieobliczalni w momencie, gdy staną przed groźbą utraty władzy - skomentował sytuację na Białorusi prof. Paruch i przypomniał zachowanie Saddama Hasajna i Muammara Kadafiego.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Waldemar Paruch (UKSW)
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 18.09

IAR/st

Czytaj także

Część krajów UE popiera apel Polski o zorganizowanie wideoszczytu ws. sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 15:26
Część krajów Unii Europejskiej poparła dziś apel Polski o zorganizowanie nadzwyczajnego wideoszczytu w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Tak wynika z relacji unijnych dyplomatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: Moskwa wysyła nad Białoruś myśliwce i bombowce dalekiego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 01:04
Sytuacja na zewnętrznej granicy EU coraz bardziej napięta. Rosja wysyła nad Białoruś bombowce dalekiego zasięgu, a w ramach "ćwiczeń wojskowych" także myśliwce - podało w czwartek portal Zeit Online. Angela Merkel odbyła drugą rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń