"Dla opozycji interes własny nadal jest ważniejszy od wspólnego". Wawrzyk o politycznej debacie ws. kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:23
– Przebieg debaty nad ustawą o ochronie granicy pokazuje, że niestety opozycja dalej przedkłada własny interes partyjny nad interes państwa i jego bezpieczeństwo – ocenił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Migranci koczujący przy polsko-białoruskiej granicy
Migranci koczujący przy polsko-białoruskiej granicyFoto: Maxim Guchek/Forum

mid-21b14243-2.jpg
Ochojska oskarża polskie służby. Prof. Ryba: powtarzanie takich rzeczy wzmacnia głos Moskwy

Gość audycji został zapytany o słowa generała Tomasza Piotrowskiego, który ocenił, że "właśnie jest testowana jedność narodowa". Piotr Wawrzyk skomentował, że "jeszcze tydzień temu na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu wydawało się, że jednak będzie jedność, której wcześniej brakowało".

 Przebieg debaty nad ustawą o ochronie granicy pokazuje, że niestety opozycja dalej przedkłada własny interes partyjny nad interes państwa i jego bezpieczeństwo  podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Czytaj także:

Dodał, że "dalej działania rządu niestety są kontestowane w tym zakresie".  Przykre to bardzo, bo w innych krajach tak nie jest. Litwa, Łotwa  tam działania rządu nie budzą takich emocji. Tam wszystkie siły polityczne skupiają się wokół rządu, a u nas niestety wygrywa interes partyjny, a nie interes państwa  dodał.

Współpraca z UE i NATO

Piotr Wawrzyk odniósł się także do wypowiedzi polityków Lewicy, którzy mówią, że "rząd nie poradził sobie z kryzysem na granicy Polski, a mógłby to zrobić dzięki pomocy społeczności międzynarodowej".  Każdą pomoc, o którą się staramy, dostajemy  powiedział gość audycji. – Nie występujemy o oddelegowanie kogoś na granicę, dlatego, że sami sobie z tym doskonale radzimy – dodał.

 Ale każdą inną pomoc, na przykład zdjęcia satelitarne, informacje wywiadowcze, informacje o tym, co się dzieje w innych krajach. To wszystko od naszych partnerów z Unii Europejskiej i NATO otrzymujemy w takim zakresie, w jakim chcemy, a nawet z ich inicjatywy  podkreślił.

Posłuchaj
08:13 PR3 2021_11_17-18-10-57.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk o sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka) 

Wiceminister spraw zagranicznych został także zapytany o pomysł lotów powrotnych dla migrantów. Powiedział, że realizacja będzie zależeć od tego, jak zostaną rozpatrzone wnioski migrantów.  Jeżeli odpowiednia liczba osób będzie miała rozpatrzone wnioski i będzie miejsce, do którego może się udać samolot, to wtedy osoby z ośrodków, które czekają na zakończenie procedury azylowej, będą przewożone na lotnisko i będą leciały  powiedział. Jak dodał: "będzie to oczywiście decyzja o deportacji, w związku z brakiem pozytywnej decyzji o uzyskaniu prawa do pobytu".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 18.11

ng/zch

Czytaj także

Premier: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi, rozmawiamy z partnerami w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 20:19
Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej Polska wystąpi o zaostrzenie unijnych sankcji wobec Białorusi - poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odpowiadał na pytania posłów po dyskusji nad informacją rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i działań podejmowanych przez polski rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: Putin wykorzystuje słabość wspólnoty unijnej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:02
- Ogromny kryzys w UE, nieszczelność w systemie Zachodu ośmielają Putina. Polityka gazowa i nieliczenie się z innymi krajami dają Putinowi pewien rodzaj legitymacji do inwazji w formie hybrydowej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Element bieżącej walki o wyborców". Dr Maciej Onasz o sporach wokół kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:22
- Wbrew wielu zapowiedziom padającym z obu stron politycznej barykady żadna ze stron nie dąży do wyjęcia kwestii kryzysu granicznego poza nawias bieżącego sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Maciej Onasz (politolog), komentując dyskusje wokół projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy.
rozwiń zwiń