"Pierwsze merytoryczne spotkanie". Ryszard Proksa o rozmowach ws. podwyżek dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 18:35
– To było pierwsze merytoryczne spotkanie naszego związku NSZZ Solidarność z Ministerstwem Edukacji i Nauki (…). Wreszcie usiedliśmy w jednym pomieszczeniu i mogliśmy wyartykułować nasze postulaty, pretensje i obawy – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności.
Ryszard Proksa: można powiedzieć, że to było pierwsze merytoryczne spotkanie naszego związku NSZZ Solidarność z Ministerstwem Edukacji i Nauki
Ryszard Proksa: można powiedzieć, że to było pierwsze merytoryczne spotkanie naszego związku NSZZ Solidarność z Ministerstwem Edukacji i NaukiFoto: Tomasz Gzell/PAP

Gość audycji był pytany o ustalenia płynące ze spotkania NSZZ Solidarność z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Strony od dłuższego czasu prowadzą rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli.

Ryszard Proksa ocenił, że ostatnie spotkanie było "pierwszym merytorycznym" kontaktem.  Wreszcie siedliśmy w jednym pomieszczeniu i mogliśmy wyartykułować nasze postulaty, pretensje i obawy  podkreślił.

Dyskusje nad systemem wynagradzania

Jak dodał, "kością niezgody jest wciąż ostatni punkt porozumienia, w którym jest zapisane, że Ministerstwo Edukacji i Nauki uzgodni ze związkowcami nowy system wynagradzania nauczycieli".  My ten system próbujemy wprowadzić od 2017 roku –  podkreślił Ryszard Proksa.

Członek NSZZ Solidarność odniósł się także do ewolucji w dyskusjach, które wiążą się ze zmianami kolejnych ministrów edukacji.  W naszej opinii działania ministra Przemysława Czarnka nie zmniejszają biurokracji w zawodzie nauczyciela  wskazał, nawiązując do aktualnego stanu rozmów pomiędzy stronami.

Ulga dla związkowców

Gość został także zapytany o ulgę podatkową, która przysługuje związkowcom w ramach Nowego Ładu. Ryszard Proksa ocenił to jako "duży sukces Komisji Krajowej Solidarności".

– Tak samo jak pracodawcy i korporacje będziemy mogli odliczać od podstawy opodatkowania składki za przynależność do związku –  powiedział.

Posłuchaj
09:15 PR3 2021_11_24-18-15-21.mp3 Ryszard Proksa o spotkaniu NSZZ Solidarność z MEiN ws. podwyżek dla nauczycieli ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: Ryszard Proksa (NSZZ Solidarność)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 18.15

ng

Czytaj także

We wtorek rozmowy MEiN ze związkami zawodowymi. Tematem reforma statusu zawodowego nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 02:46
O godzinie 13.00 w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie rozpocznie się spotkanie przedstawicieli resortu ze związkami zawodowymi i samorządami poświęcone zmianom w statusie zawodowym nauczyciela. Reformy mają opierać się na trzech filarach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent postanowił być mediatorem". Ryszard Proksa o nowym systemie wynagradzania nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:30
- Nasza ostra reakcja wynika z tego, że pod dwóch latach porozumienie nadal nie zostało zrealizowane. Pan prezydent postanowił być mediatorem w rozmowach między nami a rządem - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynagrodzenia nauczycieli. Kontynuacja rozmów w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 05:30
Wynagrodzenia nauczycieli będą tematem rozmowy oświatowej Solidarności z kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz przedstawicielami prezydenta. Drugie ostatnim czasie spotkanie dotyczące tej sprawy ma się rozpocząć o godzinie 11.00.
rozwiń zwiń