Por. Anna Michalska: nikt nas nie oszczędza, rzuca się w nas kamieniami i petardami hukowymi

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:08
– Grupy cudzoziemców są zachęcane przez białoruskie służby do agresji, do ataku na polskie służby. Jesteśmy atakowani. Bronimy granicy swoją piersią. Nikt nas nie oszczędza, rzuca się w nas kamieniami i petardami hukowymi – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Do Polski próbują się przedostać kolejne grupy migrantów, w czym pomagają im białoruskie służby. Te ostatnie atakują też polskich żołnierzy i Straż Graniczną. 

– Od kilku tygodni obserwujemy, że grupy nielegalnych migrantów są dobrze przygotowane przez służby białoruskie. A służby białoruskie już się nie ukrywają ze swoimi zamiarami. Jawnie na naszych oczach tną concertinę – powiedziała por. Anna Michalska.

– Białoruskie służby oślepiają nas laserami, rzucają petardami hukowymi, używają gazu łzawiącego. Przyjmujemy na siebie ataki kamieniami, czasem musimy się chronić za tarczami, za drzewami. Wielokrotnie w naszą stronę rzucano petardy hukowe – dodała. 

"Jesteśmy atakowani"

Jak podkreśliła, "grupy cudzoziemców są zachęcane przez białoruskie służby do agresji, do ataku na polskie służby". – To nie jest spokojne przekraczanie granicy. My jesteśmy atakowani. Bronimy granicy swoją piersią. Nikt nas nie oszczędza – wyjaśniała.

Jej zdaniem "cały reżim Łukaszenki został zaskoczony zdecydowaną postawą polskich służb". – Zdecydowanie oparliśmy się naporowi migracji. Dlatego teraz działania służb białoruskich są coraz bardziej zdeterminowane – zaznaczyła por. Anna Michalska. 

Zwróciła również uwagę, że petardy hukowe, którymi rzucano w polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, miały białoruskie napisy. – A zatem nie ma mowy o tym, żeby migranci przyjechali z nimi na granicę – podsumowała przedstawicielka SG.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
09:53 2021_12_06 18_09_20_PR3_Trojkowy_komentarz_dnia.mp3 Por. Anna Michalska o kryzysie na granicy (Trójkowy komentarz dnia)

 

Zobacz także: "Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: por. Anna Michalska (rzecznik prasowa Straży Granicznej)
Data emisji: 6.12.2021
Godzina emisji: 18.11

bartos/pr

Czytaj także

Bogdan Klich o stanie wyjątkowym przy granicy z Białorusią: nie zmienił nic w działaniu służb

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 09:40
– Mam wątpliwości co do zasadności przedłużania stanu wyjątkowego. Ten stan, z którym mamy teraz do czynienia, nie zmienił nic w działaniu służb i wojska, z wyjątkiem tego, że opinia publiczna nie wie o tym, co się tam dzieje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany". Rzecznik SG o sytuacji przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:02
– Myślę, że będą kolejne siłowe próby przekroczenia granicy. Z naszych informacji wynika, że choć koczowisk już nie ma w pobliżu linii granicy, to w miejscach, których nie widzimy, w lesie, mogą znajdować się duże grupy cudzoziemców, które będą próbowały granicę przekraczać – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik prasowy Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcemy do domu, chcemy do Europy". Protest migrantów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:45
Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, w magazynach, które służby białoruskie wykorzystują do grupowania cudzoziemców, migranci zorganizowali protest.
rozwiń zwiń