Paulina Matysiak: obowiązek szczepień nie uderza w wolność obywatelską

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:03
- Im więcej osób w społeczeństwie jest zaszczepionych, tym mniejsza jest grupa osób, wśród których wirus może się rozprzestrzeniać - powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paulina Matysiak z Lewicy Razem. 

Obowiązek szczepień nie uderza w wolność obywatelską - powiedziała Paulina Matysiak. Dodała, że "wszystko byłby pięknie, gdyby faktycznie działało to tak, że chorowałyby tylko osoby, które się nie zaszczepiły, które świadomie podjęły decyzję, żeby się nie szczepić, a tak nie jest". - Żeby powstrzymać pandemię koronawirusa, potrzebujemy jak największej liczby zaszczepionych - podkreśliła. 

- Z jednej strony po to, bo gdyby się zdarzyło, że te osoby zaszczepione zachorują, dzięki temu przejdą chorobę łagodniej, ale też i po to, aby choroba się nie rozprzestrzeniała i nie mutowała. To jest pozytywny skutek szczepień - zaznaczyła gość Programu 3 Polskiego Radia.

"Wirus nie ma się między kim rozprzestrzeniać"

- Jeśli większość osób w społeczeństwie jest zaszczepionych, to wirus nie ma się między kim rozprzestrzeniać. Właśnie o to chodzi w obowiązku szczepień, im więcej osób będzie zaszczepionych, tym wszyscy będziemy bezpieczniejsi - mówiła poseł Lewicy Razem. Podkreślała też, że "w każdym społeczeństwie są osoby, które nie mogą się z przyczyn zdrowotnych zaszczepić lub źle odpowiadają na szczepionkę - nie generują w swoim organizmie przeciwciał". 

Odniosła się również do działań partii rządzącej w sprawie obowiązkowych szczepień. - Patrząc na to, co robił i robi do tej pory polski rząd, to każde zdecydowane rozwiązanie będzie można nazwać radykalnym, ponieważ do tej pory nie robili za wiele. Myślę, że trochę w obawie przed posłami z własnego ugrupowania, zwłaszcza tymi, którzy zawiązali radosny zespół ds. sanitaryzmu - tłumaczyła.

Stwierdziła również, że rząd nie potrzebuje ustawy lewicy, aby wprowadzić obowiązek szczepień. - Spokojnie mógłby to zrobić minister Niedzielski swoim rozporządzeniem, dopisując to szczepienie jako obowiązkowe, ale nie chce tego robić - powiedziała Paulina Matysiak. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:58 PR3_AAC 2021_12_07-18-10-39.mp3 Paulina Matysiak: patrząc na to, co robił i robi do tej pory polski rząd, to każde zdecydowanie rozwiązane będzie można nazwać radykalnym

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: Paulina Matysiak (Lewica Razem)

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 18.11

nj

Czytaj także

Szczepienia dla osób dorosłych będą obowiązkowe? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:10
- Powinna być dobrowolność. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne, ale czy akurat przymus szczepień - zastanawiałbym się nad tym - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do projektu Lewicy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już nie 50 proc. Wiceszef MZ zapowiada zmianę limitów w gastronomii i hotelach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:26
Waldemar Kraska poinformował we wtorek, że od 15 grudnia zmienione zostaną limity obłożenia lokali gastronomicznych i hoteli. Wyjątkiem osoby zaszczepione. 
rozwiń zwiń