"To rykoszet absurdalnej polityki energetycznej UE". Dr Cezary Mech o inflacji i podwyżkach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:09
- Jesteśmy bardzo mocno dotknięci tym rykoszetem wzrostu cen. Ale jest to rykoszet absurdalnej polityki energetycznej Unii Europejskiej, która narzuca wysokie ceny związane z tym, że UE chce ochładzać klimat - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Cezary Mech, ekonomista i doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego. 

Sejm przyjął przepisy zmieniające ustawę o podatku VAT od towarów i usług. Zgodnie z propozycjami z rządowego pakietu tarczy antyinflacyjnej 2.0, w skład którego wchodzi omawiana nowelizacja, polskie społeczeństwo ma nie odczuć aż w tak dużym stopniu podwyżek, które spowodowane są wysoką inflacją, jak i kryzysem energetycznym.

- Tarcza antyinflacyjna - pierwsza i druga jej wersja - uderza w punkt głównego problemu. Jest nim importowana z zagranicy inflacja. Jest ona związana z kryzysem ekologiczno-energetycznym. Jest to bardzo silny czynnik inflacyjny powodujący znacznie zubożenie społeczeństwa - podkreślił dr Cezary Mech.

- W związku z tym, że jest to impuls z zewnątrz i wyższe ceny po prostu wlewają się do Polski, wskazane jest działanie, które ma charakter podażowy, a więc zmniejszający tę falę inflacyjną z zagranicy - dodał ekonomista.

"Nie ma inwestycji w klasyczną energetykę"

Jak zaznaczył, "jesteśmy absurdalnie dotknięci tym rykoszetem, ale jest to rykoszet absurdalnej polityki energetycznej Unii Europejskiej, która narzuca wysokie ceny związane z tym, że UE chce ochładzać klimat".

Jego zdaniem "wzrost cen nastąpił z tego powodu, że nie ma inwestycji w klasyczną energetykę". - To oczywiście "przelewa się" na wszelakiego typu produkty - podsumował Cezary Mech.

Od 1 lutego, na sześć miesięcy, rząd wdraża kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Z 23 proc. na 8 proc. zostanie obniżony VAT na paliwo. Ponadto do zera będzie zredukowana stawka VAT na żywność, nawozy i gaz. Pięcioprocentowym VAT-em ma z kolei zostać objęty prąd oraz ciepło.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:46 PR3 2022_01_13-18-10-24.mp3 dr Cezary Mech o podwyżkach i inflacji (Trójkowy Komentarz Dnia) 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Cezary Mech (ekonomista) 
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 18.10

bartos

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Obniżki VAT. Premier: to najbardziej rozbudowane rozwiązanie w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 14:45
Rząd rozszerza tarczę antyinflacyjną. - Już od 1 lutego na sześć miesięcy wdrażamy kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Ponadto zostanie do zera zredukowana stawka VAT na żywność, nawozy i gaz. Pięcioprocentowym VAT-em ma z kolei zostać objęty prąd oraz ciepło.
rozwiń zwiń