Jane Birkin, Król i Billie Holiday. "Piosenki księżycowe" w selekcji Justyny Grabarz

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 00:00
– Zapraszam Państwa na godzinną wycieczkę po Księżycu. Tak się składa, że mamy tzw. pełnię myśliwską, więc Księżyc świeci dziś wyjątkowo jasno i z tej okazji poświęcimy mu kilka słów i kilka piosenek – zapowiedziała Justynę Grabarz pierwsze spotkanie z audycją "Białe Szumy".
Jane Birkin
Jane BirkinFoto: shutterstock.com/Melanie Lemahieu

Billie Holiday wiki 1200.jpg
Billie Holiday. "Zło ją pociągało"

Posłuchaj
50:34 2021_10_20 23_08_10_PR3_Biale_szumy.mp3 Godzinna wycieczka po Księżycu z Justyną Grabarz (Białe Szumy/Trójka)

 

"Harvest Moon" (ang – "pełnia Księżyca") to nowa interpretacja kompozycji Neila Younga z 1992 roku, a zarazem jeden z utworów, które Jane Birkin umieściła na swoim 15. albumie pt. "Fictions" z 2006 roku. Magazyn "The Rolling Stone" umieścił "Harvest Moon" na 37. pozycji listy najlepszych piosenek Neila Younga.

Harvest Moon/Jane Birkin

"Nie waż się więcej śnić się w ten sposób, odpuść mi proszę, jutro wstać wcześnie muszę" – śpiewa Król w utworze "Nie waż się", który w 2016 roku znalazł się na albumie "Przez Sen". Płyta, oprócz oczywistej inspiracji wyjawionej w tytule nie przynosi ze sobą żadnej instrukcji obsługi. – Próbowaliśmy trochę naprowadzić i opowiedzieć o czym i jaki jest to album, ale nie potrafimy – mówił sam artysta. Zmienia się brzmienie, zmieniają inspiracje, ale także w tym zaplanowanym, jako zwarta całość słuchowisku Króla nie można pomylić z nikim innym.

KRÓL - Nie waż się (Official Video)/KayaxTV

"Blue Moon" to balladowy standard napisany przez Richarda Rodgersa i Lorenza Harta w 1934 roku, a nagrana przez Ala Bowlly'ego dwa lata później. Do dziś doczekał się niezliczonych interpretacji, w tym artystów takich jak Billie Holiday, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Elvis Presley, Bob Dylan, Cyndi Lauper czy Beck.

Blue Moon/BillieHolidayOfficial

Lista utworów:

1. Wanda Warska, Andrzej Kurylewicz Quintet – "Moonray"
2. Jane Birkin – "Harvest Moon"
3. Timber Timbre – "Hot Dreams"
4. Król – "Nie waż się"
5. John Maus – "Hey Moon"
6. Morphine – "The Night"
7. Either Orchestra, Mark Sandman – "Temptation"
8. Jazz Band Młynarski-Masecki – "Noc w wielkim mieście"
9. Billie Holiday – "Blue Moon"
10. Maanam – "Szał niebieskich ciał"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 23.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Margaret szefową "Gaja Hornby". Jakie płyty będzie wydawać?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:30
W lutym wypuściła album "Maggie Vision", w wakacje EP-kę "Gelato", teraz Margaret będzie wydawać płyty. - Trochę to trwało, ale moja inicjatywa pod hasłem "Gaja Hornby" nabiera rozpędu - przyznaje artystka. - Jesteśmy na etapie zbierania materiałów i szukania nowych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRO8L3M, Catz’ n Dogz, Łona i Webber na SnowFest 2022. Kto jeszcze wystąpi?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:58
Znamy gwiazdy, które usłyszycie w Szczyrku podczas 9. odsłony SnowFest Festival. 4 i 5 marca 2022 roku stolica polskiej zimy wypełni się po brzegi muzyką najwyższej próby od gwiazd światowej i polskiej sceny muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańka Szafraniec idzie w ślady Kayah

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
Zafascynowana starymi, analogowymi brzmieniami godzinami wsłuchiwała się w płyty Kayah. Tańka Szafraniec właśnie wydała debiutancką płytę i została z tej okazji zaproszona do audycji przez Tomasza Żądę.
rozwiń zwiń