Kobiety, free jazz i echa francuskiej klasyki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 07:00
Kobiece głosy zdominowały drugą część nocnej audycji Justyny Grabarz. Wcześniej usłyszeliśmy solowe utwory muzyków grupy Bitamina i sporą dawkę twórczości kanadyjskiego freejazzowego kolektywu BADBADNOTGOOD.
Katarzyna Nosowska
Katarzyna NosowskaFoto: mat. prasowe

Mateusz Dopieralski alias Vito Bambino to niejedyny członek Bitaminy, który śmiało poczyna sobie w karierze solowej. W tym wydaniu "Białych szumów" mieliśmy okazję zapoznać się z muzyczno-słownymi propozycjami jego kolegów z zespołu, Amara i Wierszoklety. Oba utwory, choć utrzymane w zupełnie różnych stylistykach, zdecydowanie zasługują na to, by je poznać.


Posłuchaj
48:23 2021_10_27 23_10_23_PR3_Czy_juz_Panstwo_slyszeli.mp3 Free jazz, kobiety i echa francuskiej klasyki (Białe szumy/Trójka)

 

Nie mniej godna uwagi jest twórczość formacji BADBADNOTGOOD. Pochodzą z Toronto, grają ambitną mieszankę jazzu, fusion, hip hopu i elektroniki, a do współpracy chętnie zapraszają innych muzyków. W audycji usłyszeliśmy gościnne głosy Brazylijczyka Arthura Verocaia oraz kanadyjskiej wokalistki Charlotte Day Wilson. W innym utworze zagrał z kolei na saksofonie Colin Stetson, którego kunszt będziemy mogli podziwiać na żywo podczas koncertów w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku, zaplanowanych na początek listopada.

BADBADNOTGOOD feat. Arthur Verocai – "Love Proceeding", źródło: YouTube / BADBADNOTGOOD

Za sprawą wspomnianej Charlotte Day Wilson w "Białych szumach" rozpoczął się "kącik kobiecy", w ramach którego usłyszeliśmy również głosy Mariki Hackman, Kate Bush i Katarzyny Nosowskiej. W tej części audycji nie zabrakło odniesień do twórczości XIX-wiecznych francuskich kompozytorów, takich jak Claude Debussy czy Erik Satie. Całość zakończyła się piosenką z tekstem niezapomnianej Agnieszki Osieckiej.

Lista utworów:

 1. Piero Umiliani – "Ricordandoti"
 2. Amar – "Intrinio"
 3. Wierszokleta – "Nocka Liska"
 4. BADBADNOTGOOD feat. Arthur Verocai – "Love Proceeding"
 5. Carlos Dafe & Arthur Verocai – "Dedicada a Ela"
 6. BADBADNOTGOOD feat. Colin Stetson – "Confessions, Pt II"
 7. BADBADNOTGOOD feat. Charlotte Day Wilson – "In Your Eyes"
 8. Charlotte Day Wilson – "Work"
 9. Marika Hackman – "Claude's Girl"
 10. Kate Bush – "Symphony in Blue"
 11. Katarzyna Nosowska – "Kokaina"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Jane Birkin, Król i Billie Holiday. "Piosenki księżycowe" w selekcji Justyny Grabarz

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 00:00
– Zapraszam Państwa na godzinną wycieczkę po Księżycu. Tak się składa, że mamy tzw. pełnię myśliwską, więc Księżyc świeci dziś wyjątkowo jasno i z tej okazji poświęcimy mu kilka słów i kilka piosenek – zapowiedziała Justynę Grabarz pierwsze spotkanie z audycją "Białe Szumy".
rozwiń zwiń