Wieczorna wędrówka z Queen, Ewą Bem i duetem Więcek/Przybysz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 00:00
To już siódma wieczorna wędrówka w towarzystwie Justyny Grabarz i audycji "Białe szumy". 24 listopada 2021 roku przypadła 30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć muzyki Queen. Ponadto zajrzeliśmy do zarówno starszych, jak i najnowszych albumów z kolekcji "Polish Jazz".
Ewa Bem
Ewa BemFoto: Iza Grzybowska

Mercury_1200x660_1.jpg
30. rocznica śmierci Freddiego Mercurego – serwis specjalny Polskiego Radia

Utwór "Doin' Alright" znalazł się na debiutanckiej płycie Królowej zatytułowanym po prostu "Queen", która ukazała się w 1973 roku. Utwór rozpoczyna łagodny wstęp fortepianowy, następnie zmienia się w dynamiczny rock, by na koniec przeistoczyć się w balladę. "Doin' Alright" pomiędzy 1970 a 1977 rokiem był ulubionym punktem koncertów Queen.

Queen - Doing All Right (Official Lyric Video)/Queen Official


12 listopada swoją premierę miał najnowszy album Ewy Bem "Live", będący zapisem koncertu z 2015 roku, który odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu. Tymczasem Justyna Grabarz przypomniała nam album "Be A Man" nagrany w 1981 roku we współpracy ze Swing Session – jeden z nielicznych wokalno-instrumentalnych wydawnictw z serii "Polish Jazz".

Ewa Bem - Dzień dobry, Mr Blues [Official Audio]/Polish Jazz


"Kwiateczki" - wspólny album Kuby Więcka i Pauliny Przybysz  - to nowe odczytanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Kuba i Paulina spojrzeli na "Pieśń..." oczami swojego pokolenia, czego rezultatem jest dwanaście piosenek brzmiących świeżo i współcześnie, chociaż teksty pochodzą z epoki renesansu. Muzycznie jest to zbiór fascynacji i inspiracji Kuby elektroniką i hip-hopem, ale u podłoża wszystkiego znajduje się jego Trio i jazz, od którego wszystko się zaczęło. 

Kuba Więcek przede wszystkim jest saksofonistą i kompozytorem, ale żaden instrument mu niestraszny. Jest również producentem muzycznym, z którego talentu korzystali m.in. raperzy Ten Typ Mes i Koza. Paulina Przybysz jest jednym z najbardziej oryginalnych głosów polskiej sceny. Pod szyldem Sistars, u boku siostry Natalii, dokonywała rzeczy niemożliwych, przekonując masową publiczność znad Wisły do niepopularnej tu wcześniej mozaiki z hip-hopu i soulu.

Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz - Kwiateczki [Official Video]/Polish Jazz

Lista utworów:

  1. Queen – "Doin' Alright"
  2. Wanda Warska & Czesław Niemen – "Romanca cherubina"
  3. Andrzej Kurylewicz & Polish Radio Big Band – "Ballada dla Anny"
  4. Kuba Więcek, Paulina Przybysz – "Woły"
  5. ZK Collaboration – "Crispy"
  6. Ewa Bem & Swing Session – "Dzień dobry, Mr. Blues"
  7. Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz - Kwiateczki
  8. Queen – "My Melancholy Blues"
  9. Bill Withers – "I Cant' Write Left Handed (live)"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 23.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Muzyczna magia na zakończenie dnia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 00:10
– Proszę rozsiąść się wygodnie w fotelu, zaczynamy "Białe szumy" – powiedziała Justyna Grabarz i zaprosiła na spotkane z muzyką przepełnioną magicznymi dźwiękami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeff Buckley i owoce trudnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 00:05
Kręte drogi relacji damsko-męskich znalazły odbicie w wielu utworach zaprezentowanych w tym wydaniu audycji. Jej głównym bohaterem był zaś Jeff Buckley, tragicznie zmarły artysta, który właśnie obchodziłby 55. urodziny.
rozwiń zwiń