Justyna Grabarz prezentuje: Trentemøller i Wczasy w środku grudnia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 23:08
Utwory zaprezentowane w najnowszej odsłonie audycji "Białe szumy" zadecydowanie sprzyjają grudniowej aurze – było zimnofalowo i synthpopowo. Pojawiło się też trochę surowej elektroniki. – Skoro mamy grudzień, możemy pozwolić sobie na takie ochłodzenie – powiedziała autorka programu Justyna Grabarz. W audycji usłyszeliśmy m.in. nowe utwory Andersa Trentemøllera i grupy Mandy, Indiana. Poza tym powróciliśmy do fonograficznego debiutu polskiego duetu Wczasy.
Duet Wczasy
Duet WczasyFoto: Nata Moszyńska/Asfalt Records/mat. prasowe

Trentemøller – "Dead Or Alive"

Kilka miesięcy temu Trentemøller – duński DJ i producent muzyki elektronicznej z Kopenhagi – ogłosił nowy album "Memoria". Następca "Obverse" ukaże się w lutym przyszłego roku. Do tej pory poznaliśmy trzy zapowiadające nowy album single – "In The Gloaming", "All Too Soon" oraz "Dead Or Alive". Mrocznej synthpopowej kompozycji towarzyszy niepokojący teledysk w reżyserii Fryda Frydendahla.

Trentemøller: Dead Or Alive (official video)/Trentemøller


Mandy, Indiana – "Bottle Episode"

10 grudnia nakładem wytwórni Fire Talk Records ukaże się debiutancki minialbum brytyjskiej elektronicznej grupy Mandy, Indiana. Zapowiada go m.in. przeszywająca kompozycja zatytułowana "Bottle Episode". Przeszywająca, bo będąca alegorią wojny. 


Posłuchaj
48:51 2021_12_08 23_10_26_PR3_Biale_Szumy.mp3 Trentemøller, Wczasy i inni. Zimne, elektroniczne brzmienia w audycji Justyny Grabarz (Białe szumy/Trójka)

 

– Chciałam zbudować militarny nastrój utworu, ale nie w zbyt oczywisty sposób. Tekst mówi o mężczyznach, którzy idą do przodu. Nie wspominamy w nim o wojnie, ale wiadomo, że ci mężczyźni czekają na śmierć. Utwór kończy się, gdy trafiają w nich kule – wyjaśnia wokalistka Mandy, Indiana Valentine Caulfield.

Mandy, Indiana - Bottle Episode (Official Visualizer)/Fire Talk

Wczasy – "Zawody"

"Zawody" to debiutancki album grupy Wczasy. Można tu usłyszeć echa polskiej zimnej fali w stylu Lecha Janerki, Variété i Siekiery, ale również przebojowy synth-pop/new romantic inspirowany latami 80.  Kapitanem Nemo, wczesnym Kombi czy Rezerwatem. Jest również synth-punk spod znaku Super Girl and Romantic Boys oraz nerw jak na debiucie Cool Kids of Death.

Teksty są szczere do bólu, dosadne i realistyczne, choć momentami również romantyczne i liryczne. Chwilami Wczasy balansują na granicy żartu i powagi, ponieważ muzycy wyznają zasadę, że nie warto brać życia i siebie samych zbyt serio.

WCZASY // CIĄGLE SAM/Wczasy

Lista utworów:

1. Piero Umiliani  – "Ricordantoti"
2. Wolf Alice – "Lipstick on the Glass"
3. Trentemøller – "Dead or Alive"
4. Mandy, Indiana – "Bottle Episode"
5. Klaus Mitffoch – "Strzeż się tych miejsc"
6. Wczasy – "Smutne disco"
7. Laura Elliott – "Grass Stains"
8. Ofelia – "Dawno (live)"
9. The Doors – "The End"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 08.12.2021
Godzina emisji: 23.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Muzyczna magia na zakończenie dnia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 00:10
– Proszę rozsiąść się wygodnie w fotelu, zaczynamy "Białe szumy" – powiedziała Justyna Grabarz i zaprosiła na spotkane z muzyką przepełnioną magicznymi dźwiękami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeff Buckley i owoce trudnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 00:05
Kręte drogi relacji damsko-męskich znalazły odbicie w wielu utworach zaprezentowanych w tym wydaniu audycji. Jej głównym bohaterem był zaś Jeff Buckley, tragicznie zmarły artysta, który właśnie obchodziłby 55. urodziny.
rozwiń zwiń