Królestwo soli i ryb. Oświęcim nieznany
Dwójka
Bartosz Chmielewski
29.05.2016
- Ludzie przyjeżdżają tutaj, by obejrzeć obóz, niewielu decyduje się zwiedzić same miasto. Próbujemy to zmienić - mówiła w Dwójce Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
-
Królestwo soli i ryb. Oświęcim nieznany (Mikrokosmosy/Dwójka)
W reportażu Justyny Piernik poznawaliśmy mniej znaną historię Oświęcimia, która jest nie tylko ciekawa, ale i długa. Oświęcim należy do najstarszych polskich miast. Prawa miejskie zostały mu nadane w XIII wieku. - Tutejsza ludność bogaciła się handlując solą - opowiadała Wioletta Oleś. - W XVI wieku sławne stały się oświęcimskie stawy rybne, z których ryby regularnie trafiały na Wawel.
Okres permanentnego rozwoju Oświęcimia przerwał najazd szwedzki w XVII wieku. Ponowny rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku dzięki połączeniu kolejowemu z Krakowem, Katowicami i Wiedniem. Co ciekawe, na początku XX wieku Oświęcim stał się bramą do Ameryki.
W audycji o współczesnym Oświęcimiu opowiadali jego mieszkańcy, wśród nich były dziennikarz Dwójki Paweł Sawicki.
***
Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury" (cykl "Mikrokosmosy")
Prowadzi: Justyna Piernik
Goście: Wioletta Oleś (dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu), Mariola Talewicz (dyrektor Galerii Książki), Tomasz Kuncewicz (szef Centrum Żydowskiego), Paweł Sawicki (pracownik muzeum Auschwitz-Birkenau)
Data emisji: 29.05.2016
Godzina emisji: 12.00
bch/mm