Logo Polskiego Radia

Twoja krew - moje życie

Jedynka
Marlena Borawska 30.10.2010
W ubiegłym roku w Polsce krew oddało blisko 700 tysięcy osób. Jednak to wciąż za mało. Większość z nas uważa, że krew można wyprodukować. Nie można.
  • Kampania "Twoja krew - moje życie"
Twoja krew - moje życie
foto: źr. flickr.Thirteen of Clubs

Chociaż coraz więcej Polaków regularnie oddaje krew, to nadal ciągle jej brakuje. Jej zapasy szybko się wyczerpują. Krew ratujaca życie potrzebna jest średnio co 15 sekund.

Społeczna świadomość tego, że krew ratuje życie wzrasta, ale nie koniecznie przekłada się na działania. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Opinii i Rynku "Pentor" wynika, że ponad 60 procent Polaków nigdy nie oddawało krwi.

- Jest taka grupa, rzędu 20 procent, która panicznie się tego boi, jest uprzedzona, ma mnóstwo uprzedzeń, że się uzależni, że zemdleje - mówił o statystykach Jacek Dochnalik z Instytutu.

Badania wskazują także, że wśród Polaków jest liczna grupa ludzi, którzy mogliby oddać krew, ale z różnych tego nie robą.

Właśnie do tych osób skierowana jest kampania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwi - "Twoja krew- moje życie", która ma zachęcić do oddawania krwi.

- Krwi nie można sztucznie odtworzyć. Krew to jest dar, wyjątkowy dar. Taki, który ratuje życie - tłumaczy minister zdrowia Ewa Kopacz.

Tym darem najczęściej dzielimy się jednorazowo. Jak tłumaczy Mateusz Kuczabski z Narodowego Centrum Krwi krew oddajemy wtedy, gdy mamy do czynienia z jakimś dramatycznym wydarzeniem. Akcja " Twoja krew- moje życie" ma na celu wyrobić w Polakach nawyk oddawania krwi.

- Chodzi o to, żeby przyzwyczajać ludzi do tego, że jest to coś naturalnego, normalnego - mówił w rozmowie z reporterką Polskiego Radia Alicją Duszą - Kuczabski.

Krew mogą oddawać wszystkie dorosłe i zdrowe osoby, które nie ukończyły 65 lat. Najbardziej poszukiwane są grupy krwi z czynnikiem RH-.


(mb)

Aby wysłuchać materiału dźwiękowego na temat kampabii promującej oddawanie krwi wystarczy kliknąć "Kampania Twoja krew - moje życie" w boksie "Posłuchaj".

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń