Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 19.09.2016

Andrzej Celiński

Andrzej Celiński (ur. 1950), członek KOR. Socjolog. Uczestnik ruchu studenckiego w 1968 roku, harcerz "Czarnej Jedynki". Odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu ruchu samokształceniowego wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego, który staje się początkiem "Uniwersytetu Latającego", a następnie Towarzystwa Kursów Naukowych. W czasach "Solidarności" bliski współpracownik Lecha Wałęsy i sekretarz Komisji Krajowej. Po 1989 parlamentarzysta OKP, UD i UW. Występuje z Unii Wolności, przechodząc do SLD, gdzie zostaje wiceprzewodniczącym partii. W 2006 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - odznaczenie zwrócił w październiku 2007 w proteście przeciw doręczeniu przez policję jego samotnie mieszkającej 88-letniej matce wezwania dla niego na przesłuchanie w charakterze świadka w IPN.

(Biogram za "Tygodnikiem Powszechnym". Powstał na podstawie wydanego przez Ośrodek KARTA słownika biograficznego "Opozycja w PRL", "Leksykonu Opozycji Politycznej 1976–1989" Dariusza Cecudy, książki Jana Józefa Lipskiego "KOR" - i nieocenionej pomocy prof. Andrzeja Friszke).


tagi:
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń