Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 18.09.2016

Jacek Kuroń

Posłuchaj
  • - Powiedzieli jej, że straci dzieci - Jacek Kuroń w rozmowie telefonicznej z Aleksandrem Smolarem mówi o natężeniu esbeckich prześladowań robotników oraz o szantażowaniu żony jednego z nich, Jana Brożyny. (RFI, 1976/77)
  • Napaść młodzieżowej bojówki na uczestników spotkania TKN w mieszkaniu Kuroniów. Nagranie relacji telefonicznej dla Aleksandra Smolara. (RFI, 21.03.1979)
  • Jacek Kuroń prywatnie: O korzeniach własnej postawy oraz co to znaczy być w Polsce zawodowym opozycjonistą - fragment rozmowy dla niezależnego pisma "Promieniści”.

Jacek Kuroń (1934-2004), członek KOR. Historyk. Dwukrotnie (1953 i 1964) usuwany z PZPR. Założyciel tzw. "walterowców" w Organizacji Harcerskiej ZMP, a następnie w reaktywowanym ZHP. Usunięty z pracy w Głównej Kwaterze Harcerskiej za krytyczne opinie o ustroju PRL. Współautor (wraz z Karolem Modzelewskim) "Listu Otwartego do członków PZPR", w którym opisuje konflikt między klasą robotniczą a centralną biurokracją oraz przedstawia wizję ustrojową, której istotą byłyby rządy rad robotniczych. W następnych latach weryfikuje swoje przekonania, usiłując pogodzić wartości lewicowe z etycznym przesłaniem chrześcijaństwa. Zakładając KOR jest już po dwóch procesach politycznych i sześciu latach więzienia (w sumie w więzieniach PRL spędza ponad 9 lat). W jego mieszkaniu działa "skrzynka kontaktowa" – spływają tam wszelkie dane o represjach. Doradca "Solidarności", jeden z najostrzej atakowanych przez komunistyczną propagandę – władze przez wiele tygodni nie chcą się zgodzić na jego udział przy Okrągłym Stole. Po 1989 roku poseł, minister pracy w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej, członek Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Autor autobiograficznych książek, m.in. "Wiara i wina" i "Gwiezdny czas". W 1998 odznaczony Orderem Orła Białego.

(Biogram za "Tygodnikiem Powszechnym". Powstał na podstawie wydanego przez Ośrodek KARTA słownika biograficznego "Opozycja w PRL", "Leksykonu Opozycji Politycznej 1976–1989" Dariusza Cecudy, książki Jana Józefa Lipskiego "KOR" - i nieocenionej pomocy prof. Andrzeja Friszke).

Jacka Kuronia w 35. rocznicę KOR wspomina Adam Michnik (w jego imieniu czyta Joanna Szczęsna).

tagi:
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń