Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 18.09.2016

Halina Mikołajska

Posłuchaj
  • - Uważałam, że bierność w tamtych czasach jest grzechem śmiertelnym, a milczenie upadkiem moralnym społeczeństwa – mówiła Halina Mikołajska o przyłączeniu się do KOR. (BBC, 1979)
  • - Zakazano mi pracy w radiu, telewizji i teatrze. Niszczono mój samochód. Dostawałam telefoniczne pogróżki - mówiła Halina Mikołajska na spotkaniu w Londynie. (BBC, 1978)
  • Halina Mikołajska recytuje wiersze na wieczorze poezji. (RWE, 5.11.1978)
  • Halina Mikołajska recytuje poezję Juliusza Słowackiego. (RFI, lata 80.)

Halina Mikołajska (1925–1989), członek KOR. Wybitna aktorka, wykładowca warszawskiej PWST. Jan Józef Lipski twierdzi, że przez przypadek nie znalazła się wśród założycieli KOR: "w pośpiechu i co tu ukrywać – bałaganie towarzyszącym zakładaniu KOR, spóźniono się o parę dni z dotarciem do niej". Za działalność opozycyjną w latach 1976-80 i po stanie wojennym objęta zakazem grania na scenach teatrów państwowych oraz w telewizji; występuje w salach kościelnych i muzealnych (monodramy, recytacje).

(Biogram za "Tygodnikiem Powszechnym". Powstał na podstawie wydanego przez Ośrodek KARTA słownika biograficznego "Opozycja w PRL", "Leksykonu Opozycji Politycznej 1976–1989" Dariusza Cecudy, książki Jana Józefa Lipskiego "KOR" - i nieocenionej pomocy prof. Andrzeja Friszke).

Halinę Mikołajską w 35. rocznicę powstania KOR wspomina Maria Wosiek.

tagi:
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń