Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 08.09.2016

Henryk Wujec

Posłuchaj
  • - Byłem jedną z osób jeżdżących do Ursusa, gdzie wyszukiwaliśmy rodziny pokrzywdzonych robotników. Wsparły nas wybitne autorytety, m.in. Halina Mikołajska, ks. Jan Zieja, Jacek Kuroń - mówił Henryk Wujec. (PR, 28.09.2008)
  • - Powszechnie znany był numer Kuronia. W jego mieszkaniu była tzw. książka pokładowa, w której zapisywaliśmy rewizje, aresztowania, pobicia. Na bieżąco przekazywaliśmy wszystko - mówił Henryk Wujec. (PR, 28.09.2008)

Henryk Wujec (ur. 1941), członek KOR. Fizyk. Działacz Klubu Inteligencji Katolickiej. W Marcu '68 uczestniczy w strajku studenckim na UW. Jeden z głównych organizatorów akcji pomocy represjonowanym robotnikom w Ursusie. Dwukrotnie zwalniany z pracy, poważnie pobity przez bojówkarzy SZSP podczas wykładu organizowanego w ramach TKN w mieszkaniu Jacka Kuronia. Redaktor "Robotnika". Członek Komisji Krajowej "Solidarności", później m.in. sekretarz podziemnej Krajowej Komisji Wykonawczej. Sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ "S" – jego odwołanie daje początek "wojnie na górze". Od roku 1989 poseł, działacz UD i UW, w latach 1999-2000 wiceminister rolnictwa. Doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2006 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(Biogram za "Tygodnikiem Powszechnym". Powstał na podstawie wydanego przez Ośrodek KARTA słownika biograficznego "Opozycja w PRL", "Leksykonu Opozycji Politycznej 1976–1989" Dariusza Cecudy, książki Jana Józefa Lipskiego "KOR" - i nieocenionej pomocy prof. Andrzeja Friszke).


tagi:
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń