Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 19.09.2016

Mirosław Chojecki

Posłuchaj
  • Wypowiedź Mirosława Chojeckiego na temat wydawnictw, ukazujących się poza cenzurą w Polsce lat 70. Rozmowa przeprowadzona w USA w pierwszych miesiącach stanu wojennego. (RWE, 1982)
  • Mirosław Chojecki o niezależnych wydawnictwach w Polsce, cz.1. (RWE, 1982)
  • Mirosław Chojecki o niezależnych wydawnictwach w Polsce, cz.2. (RWE, 1982)
  • Mirosław Chojecki o niezależnych wydawnictwach w Polsce, cz.3. (RWE, 1982)

Mirosław Chojecki (ur. 1949), członek KOR. Chemik, pracownik Instytutu Badań Jądrowych. W marcu 1968 uczestnik strajku studentów na Politechnice Warszawskiej, w czerwcu 1976 jeden z pierwszych uczestników akcji pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia. Organizator niezależnej działalności wydawniczej, odpowiada za powielanie "Komunikatu" i "Biuletynu Informacyjnego" KOR. We wrześniu 1977 tworzy Niezależną Oficynę Wydawniczą, największe wydawnictwo działające poza cenzurą. Wielokrotnie zatrzymywany i rewidowany, w styczniu 1977 zostaje mu zabrana... przyprawa curry (usasadnienie brzmiało: "Chojecki grozi użyciem środków toksycznych mogących pociągnąć skutki tragiczne dla całej rodziny"). W październiku 1981 wyjeżdża za granicę, na emigracji wydaje m.in. pismo "Kontakt" i produkuje filmy poświęcone najnowszej historii Polski. Wraca w 1990 roku, m.in. doradza ministrowi kultury. Jest producentem telewizyjnym. W 2006 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Biogram za "Tygodnikiem Powszechnym". Powstał na podstawie wydanego przez Ośrodek KARTA słownika biograficznego "Opozycja w PRL" i "Leksykonu Opozycji Politycznej 1976–1989" Dariusza Cecudy, książki Jana Józefa Lipskiego "KOR" - i nieocenionej pomocy prof. Andrzeja Friszke).


tagi:
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń