Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Marek Knitter 26.04.2022

Minister rolnictwa: Polsce nie grozi głód, mamy odpowiednie zapasy i produkcję żywności

- Polsce na pewno nie grozi głód. Mamy odpowiednie zapasy i produkcję żywności. Jesteśmy ogromnym eksporterem żywności - zapewnił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do sytuacji na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie.
Posłuchaj
  • H. Kowalczyk mówi, że za poprzedni rok wyeksportowaliśmy żywność prawie za 40 mld euro, a więc widać, że margines zapasu jest ogromny
  • H. Kowlaczyk mówi, że w związku ze wzrostem cen nawozów, z polskiego budżetu będą dopłaty dla rolników do nawozów. Chodzi o prawie 4 mld zł.
Czytaj także

Szef resortu rolnictwa został zapytany we wtorek w PR24 o sytuację na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie.

- Polsce na pewno nie grozi głód. Mamy odpowiednie zapasy i produkcje żywności. Wszak jesteśmy ogromnym eksporterem żywności. Za poprzedni rok wyeksportowaliśmy żywność prawie za 40 mld euro, a więc widać, że margines zapasu jest ogromny - zapewnił Kowalczyk.

Jak mówił, nawet, jeśli mamy teraz do wykarmienia ponad 2 mln dodatkowych osób, które przybyły z Ukrainy, "to absolutnie głód nam nie grozi, ilość żywności nam wystarczy".

Eksport zbóż z Ukrainy

Kowlaczyk zwrócił jednak uwagę na problem eksportu zboża z Ukrainy.

- Ukraina jest ogromnym eksporterem zboża, ale głównie eksportuje do krajów Afryki Północnej, do krajów Bliskiego Wschodu, i tam te rejony rzeczywiście mogą myśleć z troską o przyszłym roku, o przyszłych zbiorach - przyznał Kowalczyk.

Jak mówił, na Ukrainie jest bardzo trudno dokonać obsiewów.

- Rosjanie tam, gdzie weszli na tereny Ukrainy, strzelają do rolników, nie pozwalają obsiewać pól. I to może być problem - wskazał.

Jego zdaniem może to spowodować wzrost cen.

- Każda mniejsza podaż na rynek to jest wzrost cen. Już zresztą widać wzrost cen z powodu ceny surowców, np. gaz bardzo mocno zdrożał, wobec tego zdrożały nawozy i stąd drożeją też zboża - dodał Kowalczyk.

Posłuchaj
00:26 IAR/PR24: Kowalczyk mówi o żwyności H. Kowalczyk mówi, że za poprzedni rok wyeksportowaliśmy żywność prawie za 40 mld euro, a więc widać, że margines zapasu jest ogromny

Ceny nawozów

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w związku ze wzrostem cen nawozów, z polskiego budżetu będą dopłaty dla rolników do nawozów. Chodzi o prawie 4 mld zł.

Posłuchaj
00:26 IAR/PR24: Kowalczyk mówi o dopłatach do nawozów H. Kowlaczyk mówi, że w związku ze wzrostem cen nawozów, z polskiego budżetu będą dopłaty dla rolników do nawozów. Chodzi o prawie 4 mld zł.

Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła polski program przeznaczony na wsparcie rolnictwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, co oznacza zgodę na dopłaty do nawozów. Jego wartość to 3,9 mld zł. Dopłaty sięgać będą 250 i 500 zł do hektara.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego.

Czytaj także:

IAR/Polskieradio24.pl/PAP/mk

Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń