Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 10.04.2011

Uroczystości upamiętniające Arkadiusza Rybickiego. "Szukał dobra dla narodu"

W Gdańsku poświęcono pomnik nagrobny Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
Uroczystości upamiętniające Arkadiusza Rybickiego. Szukał dobra dla naroduEastnews

- Rok temu stała się straszna katastrofa, wszyscy ją przeżywaliśmy i ciągle przeżywamy, ale wasza obecność i wasze wsparcie, wasze dobre słowa, wasza pomoc dodawały nam sił – powiedziała Małgorzata Rybicka żona tragicznie zmarłego posła PO witając zgromadzonych na cmentarzu.

Autorem projektu nagrobka jest prof. Stanisław Gierada, który stworzył m. in. pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni oraz pomnik w Norylsku ku czci Polaków pomordowanych na Syberii .

- Trudno było zabrać się za projektowanie pomnika, ze względu na osobisty kontakt, znajomość z Aramem – przyznał na cmentarzu prof. Gierada. - Chciałem zaprojektować coś, co naruszyło pewien stabilny układ rodziny, przyjaciół, znajomych.

Pomnik symbolizuje stabilny układ, w który wbija się czarny klin rozbijający całość. Na płycie umieszczono cytat: "szedł ścieżką prawdy od czasów młodzieńczych, szukał dobra dla swego narodu, niech jego pamięć będzie wśród nas błogosławiona na wieki".

Relacja z obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej>>>

aj

/
Propaganda PRL
  • "Warchoły- Radom'76" Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza... więcejReportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981) zwiń