Logo Polskiego Radia
Jedynka
Beata Krowicka 11.09.2014

Czy pod Grunwaldem śpiewano "Bogurodzicę"?

Słuchacza Jedynki zainteresowało, kiedy powstała ta najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i czy znana nam dziś wersja jest taka sama, jak przed wiekami.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdził czy pod Grunwaldem śpiewano "Bogurodzicę" i jak ta pieśń zmieniała się przez wieki (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Michał Sławecki, muzykolog z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie wyjaśnił w rozmowie z Januszem Weissem, że nie ma możliwości sprawdzenia czy "Bogurodzicę" śpiewano w lipcu 1410 roku ani też jak mogła brzmieć ówczesna wersja. Jego zdaniem, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że pieśń ta zagrzewała do walki polskie wojska pod Grunwaldem, ponieważ w pewnym momencie pełniła ona funkcję hymnu.

Muzykolog mówił też, że istnieje kilkanaście wersji zapisu "Bogurodzicy", a pierwsze z nich pochodzą z XIII wieku. Jak podkreślił, współczesna wersja jest na pewno bardziej zrytmizowana niż początkowa.

Natomiast Lucyna Nowak z działu rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przechowywane są rękopisy powiedziała, że w zbiorach znajduje się tylko jeden zapis nutowy. Pozostałe rękopisy zawierają jedynie tekst.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk,tj