Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 08.11.2017

Polskie niewolnice w Niemczech. Reportaże o beznadziei

Betrojerinki, czyli opiekunki ludzi chorych, starych, niedołężnych, nie są wyłącznie kobietami młodymi, słabo wykształconymi, z małych miasteczek i wsi. Jest wśród nich księgowa, germanistka, menedżerka z korporacji. Co je do tego zmusiło?

betrojerinki-anna-wiatr.jpg

Gościem "Spotkania autorskiego" była Anna Wiatr, autorka książki "Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei", która szukała odpowiedzi na to pytanie zatrudniając się jako opiekunka. - Ta praca wykonywana jest w Niemczech przez blisko pół miliona Polek i Polaków. Skala tego zjawiska daje do myślenia i refleksja ta jest niestety niewesoła - powiedziała w Dwójce autorka książki.

Jej reportaże nie są więc tylko "opowieścią o niewolniczej pracy Polek, ale również o polskim państwie, które nie potrafi im zapewnić godnego życia" - napisano na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej, które opublikowało książkę. - "Najpierw szukałam pracy w Polsce". Od tych słów zaczynają swoje wyznania wszystkie bohaterki mojej książki - mówiła w audycji Anna Wiatr.

Dlaczego jej książka jest reportażem wcieleniowym? Czy powstałby, gdyby autorka nie podjęła pracy w Niemczech, jako opiekunka? I dlaczego to reportaże o beznadziei? O tym Anna Wiatr mówi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi:  Katarzyna Nowak

Goście: Anna Wiatr (reporterka, pisarka)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 12.30

mko/bch