Logo Polskiego Radia
Dwójka
Piotr Grabka 07.09.2018

Ewa Lipska o Stanisławie Lemie: byłam prawie jak ktoś z rodziny

- Przychodziłam na Kliny bardzo czesto. Najczęściej była to pora obiadowa, gdzie były pyszne, domowe obiady. Rzeczywiście w którymś momencie miałam takie poczucie, że jestem blisko z tą rodziną, a nawet z psami - mówiła w Dwójce poetka.
Posłuchaj
  • Wokół książki "Stanisław Lem, Ewa Lipska, Tomasz Lem. Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy" (Dwukropek/Dwójka)
Czytaj także

herbert miłosz 1200.jpg
O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

W jednym z listów do Ewy Lipskiej Stanisław Lem napisał: "Chcę Pani podziękować za wiersze, za śmierć widzianą od strony życia i za życie odgadywane z drugiej strony. Nie znam nikogo, kto by pisał wiersze tak przejmujące i tak intymnie bijące w niewypowiadalne sensy egzystencji jak Pani". Z kolei adresatka tych słów na 80. urodziny pisarza stworzyła wiersz okolicznościowy, który zaczyna taki czterowiersz: "Zbyt wielka mnie ogarnia trema,/kiedy mam pisać wiersz dla Lema./ To coś, jak gdyby zagrać szlema, /gdy w kartach śladu rymu nie ma".

Te cytaty  pochodzą z właśnie wydanej książki 'Boli tylko, gdy się śmieję..." - tomu zawierającego listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema, także listy, które poetka wymieniała z synem autora "Solaris" Tomaszem Lemem oraz trzy rozmowy, które ze Stanisławem Lemem przeprowadziła Ewa Lipska.

Co łączyło korespondentów i jaki czas zapisali w tych listach? O tym w nagraniu audycji. Tam również archiwalne wypowiedzi Stanisława Lema o poezji Ewy Lipskiej oraz wspomnienia Władysława Bartoszewskiego o pisarzu. 

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Ewa Lipska (poetka), Tomasz Fiałkowski (autor tomu rozmów ze Stanisławem Lemem "Świat na krawędzi")

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 18.00

pg