Logo Polskiego Radia
Czwórka
Katarzyna Kucharska 14.09.2012

Polski łazik marsjański w Berlinie

Robot Magma 2 to dzieło studentów Politechniki Białostockiej. Robot wygrał już zawody w USA, a teraz prezentowany jest na Międzynarodowych Targach Lotniczych w stolicy Niemiec.
Magma 2Magma 2źr. magma2.pb.edu.pl

Kamil Jasieński wybrał się na ILA Berlin 2012, gdzie na polskim stanowisku można oglądać między innymi dzieło studentów Politechniki Białostockiej. - Magma 2 to analog łazika marsjańskiego, który został zbudowany na zawody w Stanach Zjednoczonych i te zawody rok temu wygrał - mówi jeden z nich, Piotr Ciura. - W tych zawodach chodzi o symulowanie misji na Marsa i wykonywanie zadań na czerwonej planecie.

Projekt Magma 2 został zrealizowany przez Wydział Mechaniczny z Białegostoku oraz Stowarzyszenie Mars Society Polska. - Konstruowanie robota zajęło nam około roku. W prace zaangażowanych było 5 studentów i 2 opiekunów ze strony Politechniki - opowiada Piotr Ciura.

Jak działa Magma 2 i jak kieruje się tym robotem, dowiesz się, słuchając załączonego fragmentu audycji "Czwarty Wymiar".

Do końca tygodnia robota można oglądać na Targach Lotniczych ILA Berlin. Polska jest partnerem wydarzenia.