Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 31.05.2017

IPN na Pikniku Naukowym. "Pokażemy to, co fascynujące w naszej pracy"

- Chcemy pokazać to, co w naszej pracy jest fascynujące, czyli współpracę wielu dziedzin i często niedocenianą rolę archeologii w historii najnowszej - mówi Kamila Sachnowska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W najbliższą sobotę po raz 21. odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Od wielu lat w wydarzeniu bierze udział Instytut Pamięci Narodowej, który w tym roku przygotował dwie części, odnoszące się do głównego tematu, jakim jest Ziemia.

- Co roku mamy nie lada problem z hasłami pikniku, bo bardziej odnoszą się one do nauk ścisłych niż historii. Z jednej strony mamy stoisko "Z ziemi włoskiej do Polski" i ziemie kresowe, a z drugiej mamy czytanie ziemi, czyli prace archeologiczne - opowiada Karol Madaj, p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej IPN.

Jakie ślady pozostawiła w Ziemii historia XX wieku? Jakie problemy z porównywaniem map i dokumentów mają historycy? W ilu miejscach IPN prowadzi obecnie badania? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Karol Madaj (p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej IPN), Kamila Sachnowska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg